Yenilenebilir ZİHNİYET !

0
471
-Article Top-
- Advertisement -

Çocukluğumdan beri her haberde, her belgeselde insanların doğaya verdikleri zararı farklı boyutlarda izlemek durumunda kaldım. Benden önceki nesiller de buna mecbur bırakıldı, benden sonrakiler de öyle olacak sanırım. Neden? Çünkü bıraksanız herkese rahat rahat yetecek dünya bazılarına yetmiyor! Her şeyin fazlasını istiyorlar. Paranın, lüksün, eğlencenin, zamanın hatta ellerinden gelse oksijenin bile. Yetinmez oldu insanlar; ya da aynanın karşısına geçip konuşursak, yetinmez olduk!

Bir araba yetmiyor, bir tane daha olsun ya da bir ev yetmiyor bir daha, daha çok fabrika, daha çok elbise, daha çok oyuncak, daha çok yiyecek, daha çok daha çok… Bencil insanoğlu çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağız sorusunu sora sora dünyayı mahvetmeye devam ediyor! E hani “çocuklarımız ne yapacak?” lar? Hani “gelecek nesillere güzel bir dünya bırakamayacakmıyız?” lar? Timsahlar avını yerken gözyaşı döker ya hani; insanoğlu da bir yandan bir ısırık alıyor şu koskoca diye diye bitirmeye yüz tutturduğumuz dünyadan, bir yandan da yakınıyor “gelecek nesillerin hali ne olacak?” diye!  Sözün özü timsahtan farkımız kalmamış! diyeceğim onu da diyemiyorum çünkü timsahlar doyunca avlanmıyor ama insanlar hiç durmuyor! Bir durun be kardeşim! Bir bakın etrafınıza, tükenen hayvan nesilleri, yok olan bitkiler, eksilen doğa, bozulan atmosfer, eriyen buzullar…

Benim yaşımda olanlar yani 70’li yıllarda çocuk olanlar bilirler eskiyi. Gün geçtikçe düne olan özlemimiz artıyor. Bunun sebeplerinden biri de,  ki belki de en büyüğü; el birliği ile bozduğumuz dünyanın her gün biraz daha yaşanılmaz bir hale geldiğini seyretmek. Ama çözüm aramaktan imtina etmekten başka yaptığımız ne var? Elimizde fırça Allah ne verdiyse vuruyoruz tuvale. Geleceğimizin resmini çiziyoruz, çocuklarımızın yaşayacağı dünyanın resmini çiziyoruz ama arada bir gözümüz “Geleceğimize” ilişmiyor! Belki de bakmaktan korkuyoruz eserimize! 

Ne diyor peki bu işe gerçekten önem veren, zaman harcayan insanlar? Dünya Sağlık Örgütü mesela,  “küresel ısınmaya sebep olan gazlar özellikle de karbondioksit miktarı sanayi devriminden bu yana sürekli artmış ve artmaya devam etmektedir” diyor. Çözüm olarak da enerji yoğun sanayileşmeden enerji az yoğun sanayileşmeye geçiş gerçekleştirilmeli, yenilenebilir enerji kaynaklarına yani güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle, dalga … yönelinmeli, çöplerin depolanma alanları biyoreaktörlere dönüştürülmeli, binaların yalıtımları yapılarak enerji tasarrufuna gidilmeli, sulak alanlar kontrol altına alınmalı vesaire vesaire. Çok merak ediyorsanız araştırın dünya sağlık örgütünün çalışmalarını ve madde madde yapılması gereken ne var görün ve yapın çocuklarınızın, çocuklarımızın geleceği için. Ama çoğumuz araştırmaya üşenip Facebook gezintisine, laf sokmalara, eğlenceli videolara, takılmacalara devam edecek… Birazdan bu yazıyı unutacak ve her zaman olduğu gibi enerjiden ya da doğadan tasarrufa “parasını veriyorum kullanırım kardeşim” mantığıyla bakmaya devam edip çocuklarımızın ağaçlarını, hayvanlarını, oksijenini kısacası geleceğini yakmaya devam eden başta kendimiz olmak üzere herkese göz yumacak, hatta belki “buyur buradan yak!” diyeceğiz.

Demeyin!

Artık ne olur şu işin kenarından köşesinden siz de tutun!

Yavrularınızın yüzü gelsin akıllarınıza, torunlarınızın, yeğenlerinizin, ya da Antarktika’daki yavru foklar gelsin, ya da Avusturalya’daki kangurular, ya da keyifle olta salladığınız deniziniz, hafta sonları nefes aldığınızı hissettiğiniz ormanlarınız…

Hepsini yok ediyoruz. Artık bu gidişe bir dur deyin!

Bize gelene kadar fabrikalar bilmem kaç katımız harcıyor, bilmem ne kadar kirletiyor dersek onlara da ulaşabilecek kadar çok olamayacağız!

Greenpace , WWF, TEMA, ÇEVKO, TURMEPA ve daha niceleri senin çocuğun için senden çok çabalıyor!

Çok yoğunsun! Hiç vaktin yok! Programlar sıkışık. Daha alışverişe çıkacaksın..

Anlıyorum seni. Durmamalısın; daha çok, daha daha çok… Hayatın koşturmacalarla dolu.

Peki ya onların hayatı ?

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.