Şarj sorunu tarih olacak! Yeni nesil çip yolda.

Bu aralar daha sık bir şekilde ortaya atılan yeni çip teknolojisi akıllı telefon dünyasını baştan yaratacak.

0
1016

CNNTürk’ün haberine göre; şimdiki teknoloji ile sürekli cihazları şarj etmek gerekiyor, ancak yeni geliştirilen bir sistem bunu büyük ölçüde engelleyecek. IBM bu konuda kararlı görünüyor.

Sürdürülebilir teknoloji konusunda çalışmalarını genişleten IBM bu defa akıllı telefonlar konusunda önemli bir noktaya parmak basıyor. Gezegen için geri dönülemez. Noktaya yaklaştığımız şu yıllarda şarj teknolojileri ile ilgili yeni çip duyurusu yapıldı. Bu çipler sadece 4 günde 1 defa telefonunuzu şarj etmenizi sağlayacak.

Şu anki batarya teknolojileri ile akıllı telefonları şarj etmek büyük bir problem. Mesela gün içerisinde akıllı telefonu çok sık kullanıyorsanız bazen 3 defa şarj etmeniz gerekebiliyor. Düşük batarya kapasitesine sahip cihazlarda ise bu sıklık daha fazla artış gösteriyor.

Şarj edilme sıklığı ile ilgili çalışmalar yapan IBM, son derece önemli bir çip geliştirdi. Bu çipler ile birlikte akıllı telefonların 4 günde sadece 1 defa şarj edilmesi sağlanıyor. Böylece önemli bir problem giderilecek. 2nm çipler ile birlikte elektrik tüketimi büyük oranda azalacak.

Yeni çip teknolojisi hakkında konuşan IBM Başkan Yardımcısı Dr. Xie Dong, gelecekte akıllı telefonları şarj etmek gibi bir problem kalmayacağını belirtti. Ona göre yeni çipler şarj etme sıklığını 4 kata kadar azaltacak. Eğer bu gerçekleşirse çevreye önemli bir katkıda bulunmuş olacaklar. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.