GEL VATANDAŞ!!!

0
1510
- Advertisement -

Batan geminin malları bunlar! İnşaat, elektrik, makine, bilgisayar… seç beğen al!  Ne vereyim abime? En az on yıl deneyimli, en az beş yıl deneyimli, 5 dil bilen, 3 dil bilen, mesleki programlara hakim hepsinden mevcut elimizde!..

Lafa gelince tabanından tavanına kadar herkes “gençlerin önünü açın!” diye bas bas bağıradursun dalından yeni ayrılmış kütür kütür gençler depolarda çürümeye terkediliyor! “Bize iş bilen adam lazım” diyen abilerim ablalarım! Herkese iş bilen lazım, kimse işi bilmeyen adam istemez! Yeni mezun çalışma arkadaşı arayan firmalarla aranızda sadece dağlar kadar vizyon farkı var! Basit ve kısa bir soru soracağım size ey üstüne alınan herkes! Bu gençlere sen, ben, o iş bilmiyor diye şans tanımazsak işi nasıl öğrenecekler?

Zamanında yeni siyasetçi yetişmiyor, hep dinozorlar başımızda diye hayıflanıp duruyorduk şimdi de mühendis yetişmiyor diye hayıflanıyoruz. Ne mühendisler istiyor işinizi de siz vermiyorsunuz! Neden? Çünkü cesaretiniz yok! Gözleri çakmak çakmak parlayan gençlerin yanında bir ağabeyi bir ablasıyla birlikte çalışma fırsatı sunsanız, alacağınız sonucu tahmin bile edemezsiniz; ama siz bir proje tamamlanmadan diğer proje için bir arkadaş daha dahil edelim ekibimize, hem oryantasyon olur onun için diyemiyorsunuz. Daha sonra da acil bulalım bir arkadaş ama iyi pişmişinden olsun!

Haksızlık ediyorsunuz taptaze beyinlere! Hepsi bir tecrübe edinme uğruna unvanını, kimliğini hiçe sayma pahasına çırpınıp duruyor! Belki siz de mühendissiniz ya da ilkokul mezunu ya da yüksek okul.; sonuçta bir girişimcisiniz. Peki, girişim konusunda gösterdiğiniz cesaretin ne kadarını taşıyorsunuz bu gençlere iş imkânı sağlama konusunda? Herkesin bildiği  bir kural var ya hani “Ticaret Risktir” peki siz bu gençler adına (esasen sektörün, ülkenin, hepimizin geleceği adına) ne kadar risk aldınız? Ben hepiniz adına cevap vereyim istisnalar kendini tenzih etsin. HİÇ!  Riski sevmez çünkü insanoğlu!

Ne diye risk alsın ki? Arabası sakin sakin kazasız belasız yol alırken neden yeni şoförlere ihtiyaç duysun? Niye emanet etsin direksiyonu acemilere? Şunu hatırlatmak isterim ki istatistiki verilere göre kaza yapanların büyük çoğunluğu araba kullanmayı yeni öğrenenler değil ustalar! Şimdi dersiniz ki ne alaka araba ile iş? Hiçbir farkı yok bence. Gaz, fren, debriyaj, takip mesafesi, aşırı hız… Bunların eş anlamlılarını sektörden siz uyarlayın, her birinin bir karşılığı olduğunu görün..

Ve lütfen artık şu direksiyonu biraz gençlere de verin!

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Önceki İçerikDik Dur, Ağlama!
Sonraki İçerikBİR VARMIIIIŞ BİR YOKMUŞ!!!
Elk. Müh. Yusuf YILDIRIM
1977 yılında Mersin'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği Lisans eğitimini 2002 yılında tamamladı. 15 yılı aşan meslek hayatı boyunca özellikle inşaat sektöründe bir çok projenin uygulanmasında görev aldı. Merkezi İstanbul'da bulunan bir firmada koordinatörlük görevini yürüten Yusuf YILDIRIM evli ve 5 ve 10 yaşlarında 2 kız çocuğu babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.