BİR VARMIIIIŞ BİR YOKMUŞ!!!

0
445
-Article Top-
- Advertisement -

Evvel zaman içinde, projeleri eksiksiz ve özenle, iş programları göstermelik olmayıp uygulanabilir şekilde hazırlanmış bir şantiye varmış. Bu şantiyede müdüründen formenine, ustasından bekçisine tüm çalışanlar huzur içinde, bir makine düzeninde tıkır tıkır iş planına uyarak koşturmadan çalışırlarmış. Projelerde en küçük bir değişiklik olmazmış.

Özgüveni kelimelerinden değil ellerinden, gözlerinden, halinden,  tavrından anlaşılırmış ustaların. Kimse böbürlenip o iş benim işim demezmiş, dese bile hakkını verirmiş. Az laf çok iş varmış bu şantiyede. Mektepli değil de alaylı olan zat-ı muhteremler hayata erken yaşta atılmanın vermiş olduğu cesaret mi, ezilmişlik mi artık adına ne diyeyim bilmiyorum ama özetle feleğin çemberinde geçmişlik’ten dolayı alayına gider yapmaz. Sen mektebini bitirdin belki ama ben hayat üniversitesini okudum kardeşim! Bu işin içinde yoğruldum, ellerim nasır tuttu sen sıcak sınıflarda okurken…” Sen bu gün gelip de bana işimi mi öğreteceksin dünkü bebeee?” diye düşünmezmiş asla! Saygı deseniz sonsuzmuş. Küçük dağları ben yarattım der gibi bakmazlarmış gözüne insanın.

Dedikodu hiç yokmuş, kimse kimsenin arkasından atıp tutmaz herkes konumunu bilir, hem üstüne hem tecrübeye değer verip saygı duyarmış.

Bir de mektepliler varmış bu şantiyede. Şımarıklıkları yokmuş. Yeni  mezun sorun yaşamadan iş bulmuş  olsa da, diplomadaki mürekkep kurumamış olsa da sahada  ben yıllarımı verip dirsek çürüttüm ben sizin şefinizim, amirinizim, müdürünüzüm ya da adı herneysenizim diye ahkam kesmezmiş. Tecrubeli olanları da işine ve işçilerine değer verir sahiplenirmiş. Yakarım, yıkarım, ben ne dersem o olur gibi her bir yanında EGO döke döke konuşmazmış…

Ben değil biz olgusu varmış bu şantiyede. Herkes kendi işini yaparken diğer disiplinlerin yaptığı işe zarar vermemek için hassas davranır, tüm disiplinler birbiriyle koordine halinde sıkıntısız çalışırmış.

Dibinde olup biten şeyleri göremeyen hipermetroplar ve geniş çerçeve miyopları yokmuş! Kendini usta zannedenler körpe beyinlerin farkındalarmış ,” benim diplomam var” diyen ise egoizmin irtifasından baş dönmesi yaşamaz , meslek hayatı boyunca kendisine yetecek bütün tecrübeleri barındıran bilgi bankası gibi adamları baş tacı edermiş.

Hakediş zamanı hakedişler yapılıp, hak edilenler sözleşmelere uygun bir şekilde alınır, çalışanların hakkı da hem hak ettiği kadar hem de alın teri kurumadan, can çekiştirmeden zamanında ödenirmiş.

Taşeronlar malzemeden çalmaz, çalışanın canını çıkarmaz, işin üç kağıdına kaçmaz, işini hakkıyla yapıp teslim eder, yaptığı işin her daim arkasında kapı gibi dururmuş. İş verenler taşeronlara hakkını verip kimseyi birbirine çarpıştırıp piyasayı kızıştırmaya çalışmazmış.

Tüm şantiye çalışanları kurallara riayet eder, yeryüzündeki en önemli olgu olan insan hayatına büyük ehemmiyet gösterirlermiş. İskelede cambazlık yapılmaz, iş güvenliği kurallarına harfiyen uyulur, ve ne kendini ne de bir başkasını riske atacak hiçbir davranış yapılmazmış.

Atı alan Üsküdar’ı geçmezmiş şantiyemizde, Bor’daki pazara yetişilir, Niğde’ye ulaşım yine de planlar dahilinde hazır halde dururmuş bir köşede… Gecikme olmaz, iş yetiştirme telaşına girilmez, panikleme evresi diye bir olgunun esamesi bile okunmazmış. Yoğun iş temposu diye bir şey bilmezmiş çalışanlar, özel hayatlarına ayırdıkarı bol bol vakitleri kalırmış mesaiden sonra…

Gökten üç baret düşmüş. Biri ustanın, biri mühendisin diğeri bu rüyayı gören her kimse O’nun başına!..

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Önceki İçerikGEL VATANDAŞ!!!
Sonraki İçerikSen Gitmezsin!
Elk. Müh. Yusuf YILDIRIM
1977 yılında Mersin'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği Lisans eğitimini 2002 yılında tamamladı. 15 yılı aşan meslek hayatı boyunca özellikle inşaat sektöründe bir çok projenin uygulanmasında görev aldı. Merkezi İstanbul'da bulunan bir firmada koordinatörlük görevini yürüten Yusuf YILDIRIM evli ve 5 ve 10 yaşlarında 2 kız çocuğu babasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.