Konya Kapalı Havzası’nda şu an varlığı bilinen 135 bin su kuyusu olduğunu belirten Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fethullah Arık, bu kuyuların yaklaşık 35 bin tanesinin ruhsatlı geriye kalan 100 bin kuyunun ise kaçak durumunda olduğunu belirtti. Anadolu’da Bugün’den Müslüm Evci’nin haberine göre; DSİ’nin geçmiş yıllarda açıklamış olduğu resmi rakamlara göre Konya Havzası’nda 98 bin kuyu olduğunu ve bu kuyulardan da yaklaşık 65 binin kaçak olduğunu sözlerine ekleyen Arık, “Eğer önlem alınmazsa bu ruhsatsız kaçak kuyuların sayısı her geçen yıl artacak” dedi.

“Ruhsatsız Yapılara Kanunla Ruhsat Veriliyor”
Ruhsatsız ve kaçak bir şekilde kullanılan kuyuların en çok İmar Barışı sürecinde arttığını önemle vurgulayan Fethullah Arık şöyle konuştu: “Uzun bir süredir devam eden bir İmar Barışı süreci var. Bu süreçte ruhsatsız kaçak kuyu sayısı arttı. İmar Barışı’nda kırsal alanlarda daha önceden ruhsatsız yapılmış yapılara kanunla ruhsat veriliyor. İmar alan vatandaşa da elektrik alma hakkı doğuyor. Bu elektrikle de kaçak kuyular çalıştırılıyor. Bu sebeple kaçak kuyu sayısı artmış vaziyette” diye konuştu.

“Yıllık 4 Buçuk Milyar Küp Su Tüketimi Yapılıyor”
Şu an Konya Kapalı Havzası’nda ne kadar yeraltı suyu olduğunun kesin verilerle açıklanamayacağını ama bu kuyuların ne kadar su tüketimine sebep olduğuna yönelik sadece tahminlerde bulunulabileceğini ifade eden Fethullah Arık, “DSİ’nin hesaplamalarına göre yıllık 4 buçuk milyar küp su tüketimi yapılıyor. Bunun 2 milyar metre küpü Yüzey suyundan karşılanıyor. Yaklaşık 3 milyar metreküp su ise yeraltı suyundan karşılanıyor. Ancak kaçak kuyuların ne kadar su tükettiği resmi olarak bilinmediği için bu yeraltı su kullanımının 2 veya 3 ile çarpılması gerekiyor. Dolayısıyla Konya Havzası’nda bilinen en önemli veri her sene yeraltı suyunun 1 buçuk 2 metre civarında düştüğüdür. Bazı yıllar bu oranlar daha yüksek olabiliyor. Yeraltı suyu her geçen sene düşüyor. Geçmiş senelerde bu seviye 1 metreler seviyesindeyken bugün düşüş her sene 2 metreye yakın düşüyor. Sonuç itibariyle yeraltı suyu sonsuz bir şey değil, bir gün elbet bitecek” ifadesinde bulundu.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.