İmar Planı Değişikliğiyle AVM !

Tekirdağ İli, Hayrabolu ilçesi, Kahya Mahallesinde yer alan, Cumhuriyet Döneminden kalma atıl durumdaki Alpullu Şeker Fabrikasının yer aldığı, 13 bin 10 metrekare yüzölçümlü parsel imar planı değişikliği ile konut ve ticaret kullanımlarına dönüştürülüyor.

0
549
- Advertisement -

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, ÖYK’nın imar planı değişikliğine ilişkin kararına göre, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’nin (TÜRKŞEKER) ÖYK’nın 12 Ağustos 2008 tarihli kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındığı belirtildi.

Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi Kahya Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 13 bin 10 metrekare yüzölçümlü parsele ilişkin imar değişikliği yapıldığı belirtilen kararda bu alanda üç tür yapılaşmaya gidileceği bildirildi. Buna göre Türkşeker‘in arsası üzerine 4 kata kadar ticaret ve konut inşaatı yapılabilecek.

Geçen yıl kasım ayında onaylanan imar değişikliği kararıyla 1/5.000 ölçekli nazım ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılacak. ÖYK kararında, imar değişikliğiyle ilgili olarak askı sürecinde yapılan itirazların reddedilmesine karar verildiği de bildirildi.

ÖYK’nın bu kararına göre, toplam 25 fabrikasından 14’ü satışa çıkarılan Türkşeker’in 13 dönümlük arsası artık şeker üretimine yönelik hiçbir faaliyette kullanılamayacak.

Hiçbir itirazın kabul edilmeyeceği şekilde imar değişikliği yapıldığı için bu arsayı satın alanlar dilerlerse AVM, dükkan ve benzeri ticari bina ya da konut inşaatları yapıp yüksek rant elde edebilecek. Şeker-İş Başkanı İsa Gök, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, satılacak şeker fabrikalarının kapatılarak değerli arsa ve arazilerine tıpkı EBK’da olduğu gibi lüks konut ve AVM türü ticari alanlar yapılacağını açıklamıştı.

MİLLİ SERMAYE SATILIYOR

Aykut ERDOĞDU (CHP İstanbul)

DERHAL DURDURUN

Cumhuriyetin ilk kurumlarından olan şeker fabrikalarının satışa çıkarılması, büyük tepki yarattı. Milletvekilleri, “Satışı derhal durdurun. Zaten kota ile uğraşan binlerce pancar üreticisi işsiz kalacak” dedi

Ömer Fethi Gürer (CHP Niğde)

Geçmişte TEKEL’de, SEKA’da, Sümerbank’ta ne yapıldıysa şeker fabrikalarında da o yapılacak. İşletmeler, modernize edilmedikleri için 5 yılın sonunda devre dışı kalacak. Piyasa nişasta bazlı şeker üreticilerine teslim edilecek.

Özkan Yalım (CHP Uşak)

Şeker fabrikaları milletin malıdır ve satılmaması gerekir. Türkiye’de 25 tane kamuya ait şeker fabrikası var, bunların 14 tanesi satılıyor. Bu fabrikalardan doğrudan ve dolaylı olarak 4.5-5 milyon kişi ekmek yiyor.

Burcu Köksal (CHP Afyon)

Şeker piyasası, insan sağlığına zararlı olduğu kanıtlanmış olan nişasta bazlı şekere teslim edilecek. Kota sorunu ile uğraşan binlerce pancar üreticisinin sonu olacak. Yerlilik ve millilikten bahseden iktidar, yerli ve milli kurumları yandaşlara peşkeş çekmesin.

Mehmet Balık (Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı)

Cumhuriyet’in sanayileşme hamlesine ilişkin kuruluşları yok edilecek. Gelecek kuşaklar servetsiz bırakılacak.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.