İnşaat Mühendisliği için 2025 vizyonu; toplumun kendisine emaneti olan sürdürülebilir bir dünya yaratmayı ve küresel yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlar. İnşaat Mühendisi bunun için etik kuralları ışığında, işbirliğini gözeterek ve etkin bir biçimde aşağıda belirtilen bir üstat olarak faaliyette bulunmalıdır.

”Çok harika bir meslektir bu. Hayal gücünün, bilimin yardımıyla bir parça kağıt üzerinden gerçeğe dönüşmesini seyretmenin büyüsünü taşır.

Sonrasında meslekler ve evler sunar … Yaşam standartlarını yukarı çeker ve yaşam konforunun artmasına katkı sağlar.  İşte bu, bir mühendisin yüksek ayrıcalığıdır.”

Herbert HOOVER   31. ABD Başkanı.

Genel durum;

İnşaat Mühendisleri toplumun kendisine emaneti olan sürdürülebilir bir dünya yaratmak ve küresel yaşam kalitesini yükseltmek amaçları için etik kuralları ışığında, işbirliğini gözeterek ve etkin bir biçimde aşağıda belirtilen bir üstat olarak faaliyette bulunmalıdır.

  • Toplum Ekonomisi ve Toplum Mühendisliğinde planlayıcılar, tasarımcılar, kurucular ve operatörler
  • Doğal çevre ve kaynaklarının hizmetçileri
  • Kamu sektörü, özel sektör ve akademik alanlar üzerine fikir ve teknolojilerini icat eden ve entegre eden kişiler
  • Doğal olaylar, kazalar ve diğer tehditlerden kaynaklanan belirsizlikleri gideren ve riskleri önleyen yöneticidir
  • Toplumsal çevre ve altyapı politikalarını belirleyen tartışmalarda ve alınacak kararlarda liderler

İnşaat mühendisleri, miraslarıyla ne kadar gurur duysa azdır. Ulaşım sistemleri, sosyal ve ekonomik birer motor vazifesi görmektedir. Gücü ve güzelliği harmanlayıp yeni köprüler, ulaşımı hızlandırmakta ve toplumu birbirine daha çok yaklaştırmakta. Aynı zamanda binlerce insana istihdam sağlamakta.

2025 profili;

Söz konusu nitelikleri ; arzulanan bilgi, yetenek ve yaklaşım tarzı şeklinde tanımlanabilir. Bilgi büyük oranda bilişseldir, yani teoriler, prensipler ve temel kaideler.

Tam tersine beceri, verilen bir görevi yerine getirme kabiliyetidir. Formel eğitim bilginin temel kaynağı iken beceriler ise formel eğitim, odaklanmış eğitim iş başında kazanılan tecrübe ile gelişir. Yaklaşım tarzı, bir bireyin değerlerini yansıtır ve dünyayı nasıl algıladığı, yorumladığı ve ona nasıl yaklaştığını belirtir. Etkili mesleki uygulamaya yardımcı yaklaşım tarzı; karalılık, merak, dürüstlük, bütünlük, tarafsızlık, duyarlılık ve titizlik kapsamaktadır.

İnşaat mühendisliği bilgidir beceridir bundan dolayı 2025 de inşaat mühendisleri; üstat inşaacılar, çevre kollayıcılar, yenilikçiler, belirsizlik ve risk yöneticileri ve kamu politikalarını şekillendiren liderler olacaktır.

”Köklü değişimlerin yaşandığı zamanlarda, geleceğin varisleri öğrenenler olacaktır. Öğrenmiş olanlar ise genelde kendilerini, artık var olmayan bir dünyada yaşamak için donanmış bulurlar.”

Eric HOFFER

İnşaat Mühendisliği açısından 2025 yılında ne yada neler farklı olacaktır?

inşaat mühendisleri teknik ve mesleki konularda olduğu kadar sosyo-ekonomik konularda da bilgili olmak zorundadır. Sürdürülebilir bir dünya için küresel İnşaat Mühendisleri; azalan doğal kaynaklar geçeğini, sürdürülebilir uygulamalar, tasarım arzusu ve sosyal eşitliğe duyulan ihtiyacı çok iyi analiz etmiştir. Çevreyi korumada önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. kentsel yaşam ve çevre kalitesini arttırmak için yeni çevre dostu teknolojiler kullanılması ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmaktadır.

2025 İnşaat Mühendisleri vizyonunun hayata geçirilmesi için sürdürülebilir, etkili bir süreci başlatacak bir sıçrama tahtasıdır. Zirvenin tek amacı bu ideal vizyonu tanımlamaktı. Yoksa, onun nasıl gerçekleşeceğine dair bir yol haritası göstermek değil söz konusu harita yapma işi şimdi başlıyor-sizinle. Eğer başarılı olmak istiyorsak, mühendislik topluluğundan herkese görüşüp bu süreci daha ileri götürme gayretinde olacağız.

Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği’nin bir yayını olan The Vision for Civil Engineering in 2025 isimli kitabından alınmıştır.

Kaynak: https://www.asce.org/vision2025/

Düzenleyen:  İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta:  tarik_amil12@otmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.