Lâpsekili inşaat ustası Burhan Kum, yaklaşık 15-20 yıldır yaptığı çalışmanın meyvesini almaya başladığını söyledi. Kum, eski dönemlerde kalelerin yapımında kullanılan horasandan yola çıkarak ürettiği ekolojik yalıtım sıvasını artık çeşitli ülkelere ihraç ediyor.

Ürettiği ürün hakkında bilgi veren 34 yaşındaki inşaat ustası Burhan Kum,  “Uzun yıllardır araştırma yaptığımız bir ürün üzerinde eski dönemde kalelerde Osmanlı’nın kullandığı horasan sisteminden yola çıkarak bu ürünü ürettik. Kısa zamanda olmadı. 15-20 yıldan bu yana ARGE çalışması yapıyoruz.

Dış cephe kaplamasında kullanılan bu ürün yanmadığı gibi ısıyı, sıcağı, soğuğu geçirmediğinden dolayı binada rutubet, nem, anti bakteriyel yapmamaktadır. Ürünü bor madeni ve horasan sistemini birleştirerek günümüze uyarladık ve kendimizi kanıtladık. Artık bu ürünü İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Katar, Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Ülkemizde dış cephe kaplamalarında çok büyük eksiklikler daha da geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

“ISIYA DAYANIKLI VE SUYU İÇERİYE GEÇİRMİYOR”

Mimar Hasan Filizfidanoğlu ise, ”Son on yılımı mimar olarak ana yapıların dış cepheleriyle ilgili sorunlarla tecrübe ederek geçirmiş biri olarak adı ısı yalıtım diye tabir edilen bir çok ürün ülkemizde yıllardır kullanılıyor” diyerek şu şekilde bilgi verdi: “Isı yalıtımda bir ürünün yangına direnç gösterme özelliği yok ise o sistemin ısı yalıtım sağlaması yapıların ve yaşamsal alanların içerdeki yaşayanların yangına karşı can güvenliğini koruyamayacağından edindiğimiz tecrübe doğrultusunda çok sağlıklı bir sistem olmayacağı ortaya çıkıyor. Bu üretilen malzeme ise test ettiğimiz gibi ısıya dayanıklı ve suyu içeriye geçirmiyor bu yüzden çok sağlıklı bir malzeme.” Bir akvaryumda yapılan deneyde açıklamalarda bulunan Mimar Hasan Filizfidanoğlu, ”Termo bor yapısı itibarı ile nefes alan bir malzememe özelliğini taşımaktadır. Uygulamada gördüğünüz gibi üzerindeki su kitlesini asla aşağıya geçirmediği gibi suyu da aşağı geçirmiyor” dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.