is-bankasi-restorasyon

İş Bankası’nın Beyoğlu’ndaki tarihi binası restore ediliyor. İş Bankası binasının resim müzesine dönüştürülmesi için restorasyon inşaatı önümüzdeki günlerde başlayacak.

is-bankasi-restorasyon

1953-2016 yılları arasında Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren İş Bankası’nın tarihi binası, İstiklal Caddesi’nde Odakule’nin hemen yanında bulunuyor. Tarihi eser statüsündeki tarihi binanın müze olarak yenilenmesi için inşaat çalışmaları ilerleyen günlerde başlatılacak. İş Sanat plastik sanatlar, müzik, müzecilik, arkeolojik çalışmaların desteklenmesi gibi pek çok alanda faaliyet gösteriyor.

İş Bankası’nın tarihi binası, Beyoğlu’ndaki 20. yüzyıla ait apartmanlar arasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiş olan bir yapı 

Tarihi bina 1900’lü yılların başında zemin katı ticari amaçlı, diğer katları konut olarak inşa edilmişti. Bodrum katı, zemin katı, beş normal kat ve bir teras katından oluşuyor. Gerek konum gerekse mimari açıdan dikkat çeken tarihi bina Beyoğlu’ndaki 20. yüzyıla ait apartmanlar arasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiş olan bir yapı. Restorasyon inşaatı mimari projesi Teğet Mimarlık tarafından hazırlanmış olup önümüzdeki günlerde başlayacak.

iş bankası tarihi bina

Yapı, etkileyici, heybetli bir Beyoğlu apartmanı

Mimari projenin müellifi Teğet Mimarlık’tan Ertuğ Uçar, “Yapı, etkileyici, heybetli bir Beyoğlu apartmanı. İstiklal’in yeni müzesi, zemin kata yayılarak Odakule meydanına açılan kitabevi, çok amaçlı salonu, sanat kütüphanesi, sergi katları ve atölyeleriyle tamamen kültür sanat işlevleriyle donatılmış bir yapı olacak. Mimarı olarak da bir kültür sanat izleyicisi olarak da heyecan duyuyorum.

Amaç, orijinal atmosferi yaşatırken günümüz çağdaş müzesinin ihtiyaçlarına cevap oluşturmak

Amacımız, koruma disiplininin alışkanlıklarını sorgulayan bir tasarım yaklaşımıyla, 20. asır başına tarihlenen bu tipik Beyoğlu apartmanının orijinal atmosferini yaşatırken günümüz çağdaş müzesinin ihtiyaçlarına cevap oluşturmak. Bu doğrultuda cephe hattının hemen gerisindeki oda silsilesini, yapının ana merdivenini ve tarihi asansörünü tüm bezeme, süsleme ve malzemesiyle yerinde koruyoruz. Müzeye gerekli olan daha geniş sergi holleri, yangın merdiveni, servis asansörleri ve teknik şaftlar içinse yapının merkezinde ince uzun bir dilimi, deyim yerindeyse bir keson yapı olarak bodrumdan çatıya tekrar kuruyoruz. Binanın merkezinde bulunan bu betonarme çekirdek aynı zamanda yapının meyvesinin, yani koruduğumuz değerli ve büyük kısmının ayakta kalmasını sağlayan bir güçlendirme işlevi görmüş olacak.

Proje müellifi olarak bu sürece dahil olacağız ve İş Bankası Beyoğlu Resim Müzesi’nin en iyi şekilde tamamlanıp İstanbul’un ve İstiklal Caddesi’nin kültür sanat hayatının bir parçası olması için elimizden gelen katkıyı sağlayacağız” dedi.

İş Bankası’nın Tarihi Binasında Restorasyon Başlıyor” başlıklı haber 04.06.2020 tarihinde mimarizm.com sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.