Pakistan’daki bir çöplükte keşfedilen bir mantar türünün plastiği birkaç hafta gibi kısa bir süre zarfında çözebildiği anlaşıldı. Bu mantar türü her geçen gün büyüyen plastik kirliliğine bir çözüm olabilir mi?

Kew Bahçeleri’nde kıdemli mantar uzmanı olan Ester Gaya, “Mantar hakkındaki düşünme biçimimizi değiştirmemiz gerek. Mantar olmasaydı çöplerin içinde boğulup ölürdük. Ancak mantarlar hakkında bilmemiz gereken daha çok şey var.” diyor.

Londra’daki Royal Botanic Gardens’ın (Kraliyet Botanik Bahçeleri) yayınladığı rapora göre mantar doğada çözünmesi yüzyıllar alan plastiği haftalar içinde çözüyor.

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesinin aktardığına göre konuyla ilgili 18 ülkeden 100’den fazla bilim insanı bu hafta Londra’nın batısında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelerek bu mantardan yola çıkarak nasıl araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.

Geçtiğimiz yıl bir grup Çinli bilimcinin Pakistan’daki bir çöp toplama alanında bulduğu bir mantar türü (Aspergillus tubingensis) plastik molekülleri arasındaki bağları koparıp kendi yapısındaki miselyumu kullanarak plastiği bölüyor. Bu süreç birkaç hafta sürüyor. Plastiğin doğal şekilde çözülmesi için on yıllar geçmesi gerektiği gerçeğini unutmamak gerek!

Araştırmanın henüz başlarında olduklarını söyleyen bilimciler, plastik yiyebilen mantarın faydalarını 5-10 yıl içinde görebileceğimizi de ekledi. Telegraph’ın yakın zamanda yaptığı bir inceleme, Britanya’dan Polonya’ya geri dönüşüm için gönderilen plastiğin aslında yakıldığını, böylece atmosfere zararlı zehirli parçacıklar yayıldığını ortaya koydu.

Plastik yiyen mantarın geri dönüşüm sürecini kökten değiştirmesi ve plastikler için sürdürülebilir bir ayrıştırma yöntemi oluşturması ümit ediliyor. Makale, mantarın bira, penisilin, toz deterjan ve peynir açısından da önemli olduğunun altını çiziyor.

Mantarın salgıladığı enzimler polyester poliüretan gibi plastikleri çözebiliyor.

Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak.

The Times’a konuşan Royal Botanic Gardens’tan Dr. Ilia Leitch, bu genin okyanuslardaki deniz mantarlarına da aktarılarak o bölgelerdeki plastik kirliliğinin de azaltılabileceğini söyledi.

Leitch büyük şirketlerin de bu mantarla ilgilendiğini ve mantarın beş yıl içinde plastik sorununa yanıt olma potansiyeli taşıdığını belirtti.

Mantar türlerinin çoğu bilinmiyor..

Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 7’inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından hayvanların ciğerlerine kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl 2 bin civarında yeni mantar türü keşfediliyorken, 2017’de keşfedilen mantar türlerinden en çok öne çıkanlar tozun altında, bir yağlıboya tablosunun üstünde ve bir tırnağın altında keşfedilen mantar türleri oldu.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.