kaçak villa

Antalya‘nın Kaş ilçesinin kıyı bölgelerinde imar affı bahane edilerek yapılan kaçak villa yapımı nedeniyle tatil beldesi adeta şantiyeye döndü. Kaş Çevre Platformu üyesi ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan “Çok sayıda dava açtık ama ciddi anlamda bunu önleyici yasa şart” diyerek yapılaşmaya tepki gösterdi.

Düzenleyen: Şhr. Blg. Pln. Aleyna Sağır


Antalya’nın en büyük ve turistik ilçelerinden birisi olan Kaş’ta yapılaşmanın sadece merkezde kalmayıp her tarafını sardığını belirten Munise Ozan, şöyle konuştu; “Maalesef imar affı kaçak yapılaşmayı çok hızlandırdı. Öyle ki yöneticiler bile kontrol altına alamaz durumda. Tutanaklar tutulduğuyla kalıyor. Kaş’ın yüzölçümü ile kıyısal alanı da çok fazla ve çok değerli. Aslına bakarsanız Kaş, Kekova ve Patara koruma alanları içinde ama korunabilen bir şey yok.”

Halka açık alanlardan villa fışkırıyor

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; kıyı kesiminde sıkıntının büyük olduğunu, kaçak villa yapımının kontrol altına alınamadığını, kimsenin kanun dinlemediğini belirten Munise Ozan, “Biz çevreciler olarak şikayet ediyoruz. Belediyeler gözümüzün önünde tutanaklar tutuyor ama ciddi bir yaptırım olmadığı için para cezalarıyla kurtuluyorlar. İşin en acısı da halka ve kamuya açık alanların talan ediliyor olması. İmar affı 2016 öncesini kapsıyor ve insanlar göz göre göre yeni yaptıkları yerleri önceden yapmış gibi göstererek affa sokmaya çalışıyorlar. Şu anda onlara devlet bile dokunamıyor. Bu işe Çevre Bakanlığının köklü bir yasa çıkartması gerekiyor. Kamu, tarım ve hazine alanları korunmalı” ifadelerini kullandı.

Fırsatçılara rant kapısı oldu

“İmara karşı değiliz ama yasal çerçevede olmalı” diyen Ozan, yapılaşmanın kişisel ihtiyaçtan değil rant düşüncesinden yapıldığını savundu. Ozan, “Dernek ve platform olarak bünyemizde hukukçularımız var. Çok sayıda davalara müdahil olduk, bazılarını kazandık, bazıları hala devam ediyor. Fakat bu arada işin üzücü yanı inşaatlar da devam ediyor. Kaş bölgesinde antik alandan tutun, ekolojik alana kadar aklınıza hangi korumalı alan gelirse hepsi burada var. Böyle giderse Kaş’ta yeşil alan kalmaz” şeklinde konuştu.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.