İki dünya arasında mimarlar…

Mimarlar ekran ile şantiye, kağıt ile piksel arasında başarılı bir şekilde geçiş yapabilmelidir.Gerçek dünyada duygusal bir etki bırakmak isteyenlerin, sanal dünyada da etki yaratacak bir vizyonu olması gerekmektedir.

0
628

Günümüzde mimarlar, arazi üzerinde şaşırtıcı bir etki bırakan binalar inşa ederken dijital teknolojiyi de her zamankinden daha fazla kullanıyor. Mimarların artık ekran ile şantiye, kağıt ile piksel arasında başarılı bir şekilde geçiş yapabilmesi gerekiyor. Gerçek dünyada duygusal bir etki bırakmak isteyenlerin, sanal dünyada da etki yaratacak bir vizyonu olması gerekiyor.

Hazırlayan: Mimar Aynur Duysak

Ayla Golf Akademisi ve Kulüp Binası

Merkezi Miami’de bulunan ve 45’ten fazla AIA Ödüllü Oppenheim Architecture, güzellik ve işlevi dengeleyen binalar tasarlıyor ve 25’ten fazla ülkede projeler yürütüyor.

Bir müşteriniz ikonik bir yapı istediğinde ne yaparsınız? Oppenheim Architecture’da Baş Mimar olan Chad Oppenheim’ın, Ürdün’deki Ayla Vahası için imza niteliğinde bir yapı tasarlarken aşması gereken zorluk buydu.

”ARAZİYE GİTTİĞİMİZDE, ÇEVRESİNDEKİ DAĞLAR VE ARAZİNİN BİR DİZİ KUM TEPECİĞİNDEN OLUŞMASI BİZİ BÜYÜLEDİ” ve “sessiz, manzaraya uyum sağlayan ve çevresindeki dağlara açılan” bir tasarım yapmak istediğini ekliyor.

Oppenheim bunu yapmak için, hayal gücünü serbest bırakan bir tasarım sürecinde fiziksel ve dijital yönleri bir araya getirdi. “Kumlara bakarak eskiz ve çizimler yapıyor ve projeyi anlamak için temel çalışmaları yapıyordum. Bilgisayarda çok hızlı bir şekilde 3D baskılı modeller yaptık ve tasarımın formunu saflaştırdık.”YAPIYI TASARLARKEN MÜHENDİSLERLE BİRLİKTE ÇALIŞTIK, ANCAK DİJİTAL SÜREÇ BURADA SONA ERDİ. PROJENİN GERİ KALANI ELDE HAZIRLANDI”

Oppenheim’a göre “hayal ile gerçek arasında her zaman bir çizgi var. EN BÜYÜK MUCİZE, BU KADAR MÜTHİŞ BİR TASARIMI BÜTÇEYİ AŞMADAN YAPMAKTIR. Biz ise daha fazlasını daha düşük bir bütçeyle başarmaya çalışıyorduk. Tasarımda ne görüyorsanız o kadarı var. Gizli bir yapı yok, sadece arazinin verdiği duygunun katkısız bir yansıması. Bu fazlaca süslenmiş bir proje değil, daha çok ruh ve karaktere önem verdik.”

Minamisanriku Sun Sun Alışveriş Köyü

Tokyo ve Paris’te ofisleri bulunan Kengo Kuma and Associates, Japon mimarisi, yapı teknikleri ve tarzlarından ilham alan büyük ölçekli ahşap yapılarıyla tanınmaktadır. Kengo Kuma binaları gösterişsiz, bütünseldir ve genellikle doğadan edinilen bilgilere dayanmaktadır.

Sun Sun Alışveriş Köyü, Minamisanriku’da felaketten doğmuş bir proje. 2011 yılında bir tsunami, Japonya’nın Pasifik kıyısı boyunca yaklaşık 110.000 binayı yok etti ve bunun iki katı kadar binaya hasar verdi. Paramparça olan yerel toplulukları yeniden canlandırmak için bu yapıları yenileriyle değiştirme ve yeniden tasarlamayı kapsayan bu devasa projede hem en son dijital teknolojiler, hem de geleneksel Japon ustalığından faydalanıldı.

Baş Tasarımcı Toshiko Meijo, “ŞEHRİN TARİH BOYUNCA NASIL DENİZLE İÇ İÇE OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜK VE BUNU TASARIMIMIZ İLE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE BİRLEŞTİRMENİN BİR YOLUNU BULMAK İSTEDİK.” diyor.

Meijo, kentin tarihsel olarak az katlı olan binalarından, balıkçılık sektöründen ve dükkan
sahiplerinin mallarını girişlerde sergileme şeklinden nasıl ilham aldıklarını açıklıyor. Amaç,
kiracıların kendi kimliklerini yansıtabilecekleri, adeta içinde yaşanan bir ev hissi veren samimi bir hava yakalamaktı.

“PLAN, TURİST ÇEKMEDE VE YEREL TOPLUMU MADDİ VE MANEVİ AÇIDAN CANLANDIRMADA BAŞARILI OLDU”

KKAA, ofis ile müteahhitler ve müşteri arasındaki iş akışlarını iyileştirmek için yeni teknolojilerle varolan becerileri birleştirerek, şehrin tarihi ve görsel dokusuna mükemmel uyum sağlayan çağdaş bir yapıyı başarıyla inşa etti.
“Müşterilerle yapılan ilk toplantılarda, bilgisayarda modelleme araçlarını kullanarak fikirler ve sade tasarımlar geliştirdik. Müşterilerimiz, 3D render sayesinde tasarımların daha kolay
anlaşıldığını ve gözlerinde canlandığını söylüyor.” Ve ekliyor: “Dijital teknolojileri bolca kullanıyoruz. Ancak bununla beraber, toplantılarımız varsa veya planlar üzerinde
çalışıyorsak çoğunlukla elle çizim yapmayı ve yazmayı tercih ediyoruz.”

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.