Kayseri’ deki Deprem Panik Gerektirmiyor

Doç. Dr. Koçbulut, Kayseri' de ki deprem ile ilgili açıklamalarda bulunup paniğe gerek olmadığını söyledi.

deprem

Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde dün gece saatlerinde AFAD verilerine göre 4.6 büyüklüğünde deprem oldu. Sivas ile Kayseri il sınırında, Deliler Fayı’ nın güneybatı ucunda meydana geldi. Sivas’ın Gemerek ilçesinde de hissedildi.

Koçbulut, Sivas’ın güneyinde meydana gelebilecek depremlerin büyüklüğünün 5,5’i geçmeyeceğini ancak kuzeyinde Kuzey Anadolu Fay Hattı’ na bağlı olarak büyük depremler olabileceğini ifade etti.

ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDECEK

Doç. Dr. Fikret Koçbulut, artçı sarsıntıların devam edeceğini belirterek, “2 Şubat gecesi saat 03.02 gece sıralarında Sivas’ ın güneybatısında, Orta Anadolu Fay Zonu’ nun kuzey segmenti olan Deliler Fayı üzerinde Gemerek ile Sarıoğlan sınırına denk gelen Beştepeler bölgesinde büyüklüğü 4.7 olan ve derinliği yaklaşık 6 km olan bir deprem meydana geldi.

Deprem, büyüklük anlamında baktığımızda büyük bir deprem değil ancak depremden sonra 15 tane büyüklükleri 2.4’ e varan artçı sarsıntılar da meydana geldi. Depremin kaynağı, Orta Anadolu Fay Zonu’ nun Deliler segmentidir. Bundan sonra da artçılar devam edecek ama artçıların büyüklüğü hiç bir zaman 2.5’i geçmeyecek’’ dedi.

DELİLER SEGMENTİ ÜZERİNDE MEYDANA GELMİŞTİR

Depremin Deliler segmenti üzerinde meydana geldiğini kaydeden Koçbulut, “Onun dışında Türkiye’nin genel depremselliği içerisinde Sivas’ ın yerine bakacak olursak her zaman bahsettiğimiz Kuzey Anadolu Fay Zonu var, Doğu Anadolu Fay Zonu var, Doğu Anadolu Fay Zonu’ na paralel gelişen Malatya Fay Zonu var, Ovacık Fay Zonu var ve daha batı da ucu Ecemiş fayına bağlanan Orta Anadolu Fay Zonu var. Sivas’ ı da etkileyen aktif bir fay olan Orta Anadolu Fay Zonu, doğrultu atımlı sol yanal bir fay olarak görülmektedir. Bu günde meydana gelen deprem, bu fayın Deliler segmenti üzerinde meydana gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.

SİVAS’ IN GÜNEYİNDEKİ DEPREMLER 5.5’ İ GEÇMEZ

Koçbulut, Sivas’ ın güneyinde meydana gelebilecek depremlerin büyüklüğünün 5.5’i geçmeyeceğini dile getirerek, “Sivas açısından ve Sivas’ ın güneyi açısından baktığımızda büyük bir deprem söz konusu değil. Çünkü, burada meydana gelen depremlere son 100 yıl içerisinde baktığımızda bu depremlerin büyüklükleri en fazla 5’ in üzerine çıkmış, ancak 5.5’ i bulmamışlardır.

Bugünkü depremde bu sistem içerisinde meydana gelen büyüklüğü 4.7 olan bir depremdir. Daha büyük bir deprem olacağını söyleyemeyiz. Sivas’ ın kuzeyindeki ilçeler anlamında baktığımızda Gölova’ dan başlayıp Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar’ dan Reşadiye’ ye doğru olan bu bölge Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerindedir. Tabi ki burada büyük depremler beklenebilir’’ dedi.

DEPREM OLAĞANDIR AMA DEPREMİ AFETE DÖNÜŞTÜRMEYELİM

Depremlerin olağan olduğunu ancak depremin afete dönüştürülmemesi gerektiğine dikkat çeken Koçbulut, “Depremin oluşması doğal bir olaydır, ancak depremi afete dönüştürmeyelim. Depremin nerede, ne zaman olacağını söylemek önemli, bununla birlikte depremde ne yapmamız gerektiği, deprem konusunda halkımızın bilinçli olması gerekiyor.

Depremin oluşmasını biz durduramayız, bölgedeki zemin yapısını değiştiremeyiz ama faya yakın olan bölgelerde yapı stoğumuzu düzgün şekilde yaparsak, önceden inşa edilmiş yapı stoklarını kontrol ederek, depreme dayanımı zayıf olan yapıları dönüşüme sokarsak depremleri afete dönüştürmemiş oluruz’’ şeklinde konuştu.

PANİĞE GEREK YOK

Koçbulut, paniğe neden olacak durumun olmadığını söyleyerek, “Şu an Sivas anlamında paniğe gerek yoktur. Gece 4.7 büyüklüğündeki depremi ben hissetmedim. Çok hassas insanlar hissetmiştir. Depremi haberlerde duyunca insanlar paniğe kapılıyor ama paniğe kapılacak hiç bir durum yok. Türkiye genelinde büyük faylarımız var.

Deliler Fayı üzerindeki hareketleri milimetrelerle ölçüyoruz. Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerindeki yıllık hareket miktarı yaklaşık bizim Sivas’ ın kuzeyindeki yaptığımız çalışmalarda 2,5 santimetre civarındadır. Fayın uzunluğuyla yıllık harekat miktarını beraber değerlendirdiğimizde depremin büyüklüğü hakkında bir bilgi sahibi olabiliriz. Bu durumda gerilim arttığında Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde 7’ nin üzerinde büyük depremler olabilir. Üzerindeki hareket miktarı büyük olan diri faylar her zaman için büyük depremleri oluşturabilir’’ diye konuştu.

“Kayseri Depreminde Paniğe Gerek Yok” başlıklı içerik “haberso.com” sitesi tarafından yayınlanmış olup tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: “Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ”

Twitter: serdardurmus92

İnstagram: _serdardurmus_

LinkedIn: serdardurmus92

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikDemirde düşüş devam ediyor!
Sonraki İçerikİzmir’de sel felaketi can kaybı 2’ye yükseldi!
1992 yılında Malatya' da doğdu. 2010 yılında Dumlupınar Lisesi' nden mezun olduktan sonra 2011 de elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Üniversitede güneş enerjisi santralleri üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında mezun olup iş hayatına atıldı Biraz deneyim edindikten sonra 2016 yılında işten ayrıldı. Aynı yıl içinde Mersin Üniversitesi’ nin inşaat teknolojisi bölümünü kazandı. Hem okuyup hem de şantiye şefliği yaptı. Bunlara devam ederken kendi alanından kopmamak için elektrik ve elektronik mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapmak için Mersin Üniversitesine kayıt yaptırdı. 2018 yılında inşaat teknolojisi bölümünü bitirince çalıştığı işten ayrıldı. Yüksek lisansı devam ederken güneş enerjisi sektöründe çalışmaya başladı. 2019 yılında yüksek lisansını bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Döndükten sonra aynı iş yerinde devam etti. 2021 yılının ilk günlerinde kendi işini kurmak için ayrıldı. Güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.