Çalışmalar sonucunda yaptığı açıklamada Bakan Kurum; “19’u yıkık, 107’si ağır hasarlı, 37’si orta hasarlı, 171’i de az hasarlı bina olmak üzere, toplamda 334 bina tespit ettik” dedi.

Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “19’u yıkık, 107’si ağır hasarlı, 37’si orta hasarlı, 171’i de az hasarlı bina olmak üzere 334 bina tespit ettik” dedi.

24 Ocak 2020’de akşam saatlerinde 6,8 şiddetinde Elazığ’da meydana gelen deprem‘in yaraları sarılmaya çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, enkaz bölgelerindeki incelemelerini sürdürüyorlar.

Elazığ Depremi etkisi ile şu ana kadar 73 yıkık bina tespit edildi

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, üst yapı ve alt yapı çalışmaları bilgisini paylaştı. Kurum, Elazığ Sivrice Depremi’nde hasar gören binaların bu güne kadarki durumuna ilişkin şu bilgiyi verdi;

Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde toplam 334 binada tespit yapıldı;

  • 19 yıkık,
  • 107 ağır hasarlı,
  • 37 orta hasarlı,
  • 171 de az hasarlı bina tespit ettik.

Malatya Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde 676 bina tespit edildi;

  • 25 konut yıkık,
  • 29 metruk bina yıkık,
  • 418 ağır hasarlı,
  • 4 bina orta hasarlı,
  • 1 adliye binası orta hasarlı,
  • 199 az hasarlı bina.

Yoğun bir şekilde devam eden tespit çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanacağı bilgisini paylaştı.

Bakan Kurum, alt yapıya ilişkin tespitlerinin devam ettiğini ve buralarda çok ciddi problemlerin olmadığını dile getirdi. Kurum, İller Bankası Genel Müdürlüğü personelince içme suyu, atık su arıtma tesisi, yağmur suyu hatları, doğal gaz hatlarının yerinde tespitlerinin yapıldığını, gerekli onarımların da tamamlandığını belirtti.

“Hasarlı Bina”lar için Kentsel Dönüşüm projesi başlatacağız”

Konu ile ilgili Bakan Kurum şu açıklamaları yaptı;

“Riskli, ağır hasarlı binaların kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. İlk etap için TOKİ bünyesinde yaptığımız 400 rezerv konutumuz var. Yapacağımız kesin hasar tespiti sonucuna göre vatandaşlarımıza bu konutlardan hak sahibi olma imkanı vereceğiz. Diğer taraftan, Elazığ’da belirleyeceğimiz birkaç alanda da yeni toplu konutlar üreteceğiz ve inşallah, vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını en kısa zamanda gidermiş olacağız.”

“Yıkılan binalardan karot numuneleri alınıp incelenecek, ihmali olanlar cezalandırılacak”

Yıkılan binalara yönelik bir ihmalin olup olmadığına ilişkin soruyu Kurum şu şekilde cevaplandırdı;

“Mustafa Paşa mahallemizde enkaz kaldırma çalışması biten yıkık binanın sakinlerinden binanın bodrum katında bir kolonunun kesildiğine dair şikayet var. Enkaz çalışmaları tamamen bittiğinde tespit çalışması yapacağız, eğer betonarme projesine uygun olmayan bir durum söz konusuysa, hem bu işlemi yapanlarla ilgili hem de izin verenlerle ilgili gerekli cezai işlemi yapacağız. Bu bina dışındaki diğer binalarımızda da böyle bir durumun söz konusu olması halinde, gerekli kanuni işlemlerimizi yapacağız.”

Gezici laboratuvarlarının sahada bulunduğunu, her an betonlardan numune alabilecek durumda olduklarını aktaran Kurum; “Binalarda hasar tespit çalışmaları devam edecek, karot numuneleri de alınacak. Sadece yıkılan değil, mahallede bulunan tüm riskli binalar ile ilgili tespitleri yapıp, yıkımlarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 19 yıkık, 107 ağır hasarlı, 37 orta hasarlı, 171 de az hasarlı bina tespit ettik başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 26 Ocak 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikOlası bir İstanbul depreminde 150 bin kişi ölebilir!
Sonraki İçerikİSİG Meclisi 2019 Yılı İş Kazası Raporu
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.