Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demirdağ; “Bu yıl 1000 megavat çatı üstü güneş paneli kurulumu hedefliyoruz.” dedi.

Çatı Üstü Güneş Paneli 5 yılda amorti eder

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘Çatı Üstü Güneş Paneli‘ için 2020 hedeflerinin bin megavat olduğu bilgisini verdi. Demirdağ, tüketicilerin öz sermayeyle kurulumunu gerçekleştirdiği çatı tipi güneş santrallerinin, mevcut durumda 5 yılda kendini amorti edebileceğini ifade etti.

Demirdağ, geçmişte güneş enerjisinde bir yatırımcının 5 milyon dolar yatırım yapıyorken, günümüzde 500-600 milyon dolara varan yatırımlarla ilgilendiğinin altını çizdi. Güneş enerjisinde maliyetlerin tarihi dip seviyelere indiğini ifade eden Demirdağ, Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisi devam etmediği taktirde bu maliyetlerin daha da düşeceğini söyledi.

Demirdağ sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu da Türkiye’de bankaların uzun vadeli kredi vermesine imkan sağlayacak. Şu ana kadar kredi desteğiyle güneş enerjisi projelerinin yapılabilirliği kabul gördü. Çağrı mektuplarının hızlı değerlendirilmesi ve finans baharının ülkemizde devam etmesine bağlı olarak bu yıl 1000 megavat çatı üstü güneş paneli kurulumu olabilir.”

Güneş, elektrikli araçlarla ortaya çıkacak enerji ihtiyacına katkı sağlayacak

Demirdağ, Türkiye’de elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte, yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin de artış göstereceğini belirtti.

Elektrikli araçların, “geleceğin dengeleme santralleri” ya da bir başka ifadeyle “emre amade santralleri” olabileceğini vurgulayan Demirdağ, yerli enerji ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar, araçlarını çoğunlukla işe gelip gitmek için kullanıyor. Dolayısıyla şu alanlara güneş enerjisi kaynaklı şarj istasyonu kurmak inanılmaz avantaj sağlayacak;

  • çalışma alanları,
  • fabrikalar,
  • ev tipi ya da
  • dağınık elektrik ağının olduğu yerleşim yerleri

Elektrikli araçların hepsi, zamanla birer elektrik santrali haline gelecek. Bir taraftan üretecek, diğer taraftan da tüketici haline gelecek. Elektrikli araç sahiplerinden, bataryalarının yönetim hakkı istenecek, karşılığında para ödenebilecek. Çünkü, elektrik fiyatları düşük olduğu zamanlarda o bataryalar elektriği depolayacak, elektriğin olmadığı saatlerde de o elektriği satacak. Bununla ilgili çok farklı düzenlemelerin geleceğini çok farklı bir dünyanın kapısının aralandığını söyleyebiliriz.”

Elektrikli araçların kapasitesi 100 kilovata çıkabilir

Demirdağ, Türkiye’de elektrikli araçlarda mevcut durumda 60 kilovat olan kapasitesinin gelecekte 100 kilovata kadar çıkabileceğini vurguladı.

Türkiye’de 1 milyon elektrikli araç düşünüldüğünde, 100 bin megavat kapasiteye ihtiyaç duyulacağını ifade eden Demirdağ, bu miktarın bugün Türkiye’nin anlık üretemediği bir elektrik kapasitesi olduğunu söyledi.

Demirdağ sözlerini şöyle tamamladı;

“Şayet bugünkü şartlarda bu araçların hepsi aynı anda şarj edilse, sistem çöker. Bu durumda, elektrik altyapısında, akıllı bir yönetim sistemi olacak. Güneş enerjisi, akıllı enerji sistemleri, bunları en iyi destekleyebilecek enerji kaynaklarıdır.”

Çatı üstü güneş santralinde hedef 1000 megavat başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 20 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.