Salda Gölü’ndeki Yeşilova Halk Plajı ile Beyaz Adalar kısmında vatandaşların kullanımına açılacak yapılar, temelsiz ve çivisiz olarak inşa edilecek.

Yapılar, temelsiz ve çivisiz olarak inşa edilecek

Saha dışında ahşap malzemeden imalat edilecek yapılar, sökülür takılır şekilde olup, çivi kullanılmadan monte edilecek. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Salda Gölü ve çevresinde yürütülen çalışmalara ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Kahraman, Salda Gölü ve çevresinin son yıllarda tanınırlığının arttığını vurguladı. Alanın başta turizm ve günübirlik faaliyetler olmak üzere yoğun insan baskısı altında olduğunu ifade eden Kahraman, ziyaretçi sayısının hafta sonunda ve özel günlerde 20 bine kadar çıktığı, ortalama günlük 10 bin kişiyi ağırladığı bilgisini verdi. Kahraman şunları söyledi;

“Araçların gölün kıyısına kadar girmesini yasakladık. Sahilde bulunan mevzuata aykırı kaçak yapıları ve göl çevresindeki görüntü kirliliğini temizledik. Göl kenarına çöp konteynerleri koyduk. Çöpler, çöp toplama araçları ile düzenli olarak toplanmakta. Oluşturduğumuz Atık Yönetimi çerçevesinde, aldığımız vidanjörler yardımı ile atık suları topluyoruz.

Yeşilova Halk Plajı ve Beyaz Adalar

Kahraman, bölgenin yoğun kullanıma maruz kaldığını, bunu önleme adına bakanlık tarafından ilk etapta alana ilişkin planlama çalışması yapıldığı bilgisini verdi. Yeşilova Halk Plajı ile Beyaz Adalar kısmına ilişkin proje çalışmaları ile ilgili Kahraman şu bilgileri paylaştı:

“Plan ve proje kapsamında, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırlarındaki Salda Gölü’nün doğaya ait olduğu hissinin verilebilmesi fikrinden yola çıkıldı. Bu çerçevede mevcut yollar kullanılmadı. Alanın zeminine herhangi bir müdahale yapılmayacak. Yapılar saha dışında, tek bir çivi bile çakmadan, ahşap malzemeden çivisiz olarak imal edilecekler. Göle yaklaşık 350-400 metre mesafedeki alana getirilecek ahşap yapılar, temelsiz ve sökülüp-takılabilir şekilde inşa edilecekler. Yapılar zemine zararlı olmayacak şekilde yerden yüksekte oluşturulacaklar.”

Salda Gölü Çevre Düzenleme ve Millet Bahçesi Projesi onaylandı

Kahraman, Salda Gölü Çevre Düzenleme ve Millet Bahçesi Projesi’nin revize edilip son halini aldığını hatırlatarak, proje ile ilgili şu bilgileri verdi;

Toplamda 82 bin metrekare olan Yeşilova Halk Plajı bölümünde;

 • 4 adet 17 metrekarelik büfe,
 • 2 adet 27 metrekarelik kafe,
 • 1 adet 135 metrekarelik restoran,
 • 1 adet 63 metrekarelik yönetici-sağlık ünitesi,
 • yöresel ürünlerin satılacağı toplam 140 metrekare olan çoklu alan,
 • açık ve kapalı olmak üzere 3 grup satış yapısı,
 • giyinme-soyunma,
 • mescit,
 • cankurtaran birimleri

olmak üzere sadece 1090 metrekare kullanım alanı oluşturulmaktadır.

Toplamda 27 bin metrekarelik Beyaz Adalar bölümünde;

 • 1 adet 17 metrekarelik büfe,
 • 2 adet 27 metrekarelik kafe,
 • 1 adet 63 metrekarelik yönetici-sağlık ünitesi,
 • vatandaşların yöresel ürünlerini satabileceği toplam 168 metrekare olan çoklu alan,
 • açık ve kapalı olmak üzere 3 grup satış yapısı,
 • giyinme-soyunma,
 • mescit,
 • cankurtaran birimleri

olmak üzere 624 metrekare kullanım alanı oluşturulacak.

Kahraman, projenin son halini verme aşamasında, Yeşilova Halk Plajı ve Beyaz Adalar bölümündeki yapıların alanını yüzde 50 oranında azalttıklarını ifade etti.

“Biyoçeşitlilik araştırmaları ve su kalitesi izleme çalışmalarına başladık”

Kahraman, alandaki canlı yaşamın araştırılması için sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle biyoçeşitlilik araştırmalarına başladıklarını kaydetti.

Bakanlık nezdinde dünya harikası gölün korunması ve bu değerin gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması amacıyla bölgenin tamamında biyoçeşitlilik araştırmalarına ve su kalitesi izleme çalışmalarına başladıklarını aktaran Kahraman, bu çerçevede alınan bir dizi tedbirler sonucunda yapılan su analizlerine göre göl suyu kalitesinin içme suyu standartlarına yaklaştığını tespit ettiklerini söyledi.

Kahraman sözlerini şöyle tamamladı;

“Yaptığımız biyoçeşitlilik çalışmaları sonuçlarına göre Beyaz Adalar bölümünde bir takım ilave tedbir alabiliriz. Bunlar; girişleri ve kumlara basmayı kademeli olarak sınırlandırmak olabilir. Gölün etrafındaki hassas alanları belirleyeceğiz. Gölün etrafındaki çevre köylerde konaklama imkanını artıracak aktiviteleri geliştirmek istiyoruz. Yapıları valilik ve bölgede yaşayan köylüler işletecek.”

Sağlık Bakanlığının Tütünle Mücadele Eylem Planı kapsamında alanda sigara içilmesinin yasaklanacağını belirten Kahraman, dumansız hava sahası oluşturulacağını vurguladı.

Salda Gölü’ndeki yapılar ‘temelsiz’ inşa edilecek başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 05 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.