yazı üstü

Hazırlayan: Elk. Müh. Yusuf YILDIRIM

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Genel Müdürlüğü, yargıda iki kez verilen iptal kararlarına karşın üçüncü kez mühendis ‘kiralamak’ için ihale yaptı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB), hukuka aykırı usulle personel istihdam ederek kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle MTA Genel Müdürlüğü yetkileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘MTA YARGI KARARLARINI HİÇE SAYIYOR’

Birgün’ün haberine göre TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “TMMOB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sözleşmeli, geçici, güvencesiz istihdam usullerine karşı tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarının kamuda güvenceli ve kadrolu istihdam edilmesi için mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi.

Hizmet alımı yoluyla mühendis istihdamı ihalesine karşı uzun zamandır hukuk mücadelesi verdiklerini ve sonuç aldıklarını belirten Koramaz, şunları söyledi: “MTA Genel Müdürlüğü 2018’de personel temini için ‘personel hizmet alımı’ ihale edildi. İdare Mahkemesi, Anayasa’da belirtilen istihdam şekilleri dışında personel istihdam edilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, ihalenin iptaline karar verdi. Karar Danıştay tarafından da onanarak kesinleşti. Yargı kararını hiçe sayan MTA, ihalenin usulü ve adını değiştirerek, bir kez daha asli işlerinde çalışacak personel için ihaleye çıktı. Bu ihaleye karşı açtığımız davada da ihale ikinci kez iptal edildi. MTA, asli ve sürekli işlerince çalışacak personel için Anayasa’da öngörüldüğü üzere kadrolu ve güvenceli istihdam sağlaması gerekirken, hukuka aykırı işlemlere devam ediyor. MTA Genel Müdürlüğü kesinleşen yargı kararlarına rağmen, üçüncü kez kiralık personel istihdamı ihalesi gerçekleştirdi. Birlik olarak bu ihalenin iptali için de yargı yoluna başvurduk.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.