Yaşadığımız binada dengeli sıcaklık dağılımını sağlayarak sağlığımıza büyük ölçüde katkıda bulunan ısı yalıtımının, kış aylarında soğuğa karşı alınabilecek en etkili önemlerin başında geliyor. doğalgaz faturalarını yarı yarıya düşürmenin yolu ise evlerimize ısı yalıtımının sağlanmasından geçiyor.

Türkiye’de yıllık doğalgaz tüketimi;

Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin 2017 yılı verilerine göre 53,3 milyar metreküp olduğunu, bu miktarın 13 milyar 301 milyon metreküpünün konutlarda gerçekleşiyor. Konutlarda doğalgaz tüketimi ile ilgili olarak; İstanbul’da bir ailenin ısınma için bir yılda harcadığı doğalgaz miktarı yaklaşık 1000 metreküp olup, bugünkü doğalgaz tarifesi ile bedeli 1523 TL seviyesindedir. Bu rakam tüketici kullanım davranışlarına bağlı olarak değişebiliyor. Binada doğru malzemelerle, tam anlamıyla yapılan çatı, pencere ve duvar ısı yalıtımı uygulamaları ile harcanan enerji miktarı ve yakıt giderleri yüzde 50’ye varan oranda düşürülebiliyor.

İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kışın evimizde doğalgaz faturasını yarı yarıya azaltmanın tek yolu ısı yalıtımından geçiyor”

İZODER Başkanı Levent Pelesen, Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz eden ısı yalıtımının maliyetinin yüksek olmadığına dikkat çekti.

Yeni yapılan bir binada ısı yalıtımının maliyetinin, toplam maliyetin yüzde 2 ila 5’i kadar olduğunu ifade eden Levent Pelesen, şunları söyledi: “Isı yalıtımına yaptığımız yatırım ısıtma faturalarından yaklaşık yüzde 50 tasarruf sağlayarak en fazla 5 yılda kendini amorti ediyor. Dolayısıyla makul bir maliyetle uygulanabilen ısı yalıtımı uygulamaları sayesinde, her mevsim sağlıklı, güvenli ve konforlu bir yaşam alanına sahip olabiliyoruz.”

Türkiye’de kullanılan enerji miktarı;

Türkiye’de binalarda kullanılan enerji miktarının, tüketilen toplam enerjinin yüzde 32’sine ulaştığına dikkat çeken Levent Pelesen, “Ülke olarak enerji ihtiyacımızın yüzde 75’ini ithal etmemize rağmen konutlarımızda ısıtma ve soğutma amaçlı kullandığımız enerjinin yarısını israf ediyoruz. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle de bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün. Özellikle kış mevsiminde yapılarda ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz tüketimini yarı yarı düşürmenin en etkili yolu binalarda ısı yalıtımı uygulamalarının yapılmasıdır.” diye konuştu.

 

Kaynak: İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Kışın evimizde doğalgaz faturasını yarı yarıya azaltmanın tek yolu ısı yalıtımından geçiyor‘ başlıklı haber 8 kasım 2019 tarihinde inşaatnoktası.com sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.comd

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.