İzmir UNESCO’ya Hazırlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi UNESCO Dünya Kültür Mirası olmaya hazırlanan Kemeraltı’nda altyapı, aydınlatma ve sokak düzenlemeleri proje uygulama çalışmalarına başladı.

0
98

Geçtiğimiz yıl, 16 Nisan 2020 de; Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ’den (TARKEM) yapılan yazılı açıklamada, Kemeraltı ve çevresinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesi için hazırlanan başvurusunun UNESCO’ya ulaştığını açıklamıştı.

TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce, İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesiyle ilgili olarak; “Tarihi alan için asıl süreç şimdi başlıyor. Şehrin tüm paydaşlarının şimdi daha da sıkı sıkıya bağlanması gerekiyor. Sıkıntılı süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde bu haber bizi çok sevindirdi. Önümüzde daimi listeye girmek için yaklaşık 3 yıllık bir süreç var. Bu süreç hem bu alana, hem de İzmir’e çok şey katacaktır.” açıklamasında bulunmuştu.

Belediye başkanlığı seçimlerinde öncelik vereceği vaaddinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öncelikli projelerinin arasında yer alan Kemeraltı’nın, yaklaşık 200 milyon liralık yatırımla baştan sona yenileneceğini açıkladı. Kemeraltı’nda Büyükşehir’in yürüttüğü çalışmalar tamamlandığında aşırı yağışlardaki su taşkınları sona erecek, aydınlatma ve sokak düzenleme projeleri ile çarşı tarihine yakışır bir görünüme kavuşacak.

İhalesi yapılan dev proje, önümüzdeki günlerde başlayacak ve İZBETON Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Projede ilk etapta 153,7 milyon lira harcanacak.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tarihi kent merkezi olan Kemeraltı bölgesini bir kaldıraç olarak görüyoruz. Tarihi çarşıyı zemininden aydınlatmasına kadar yeniliyoruz. Çalışmalar tamamladığında Kemeraltı ve çevresi, herkesin güven ve aidiyet duygusuyla yaşadığı, 24 saat aktif bir kent merkezi kimliğine bürünecek dedi.

https://www.aa.com.tr/Yusuf Şahbaz ve  www.sozcu.com.tr de haber olarak yayınlandı. Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.