Dünyanın en saçma binasına 30 milyonluk teklif!

'Dünyanın en saçma binası' olarak yapılan aramada ilk sıralarda çıkan 18 katlı İl Özel İdare Binası'nı Kahramanmaraş belediyesi yıkmaya kararlı. Kahramanmaraşlı iş insanı Mustafa Gök ise binaya 30 milyon lira vererek tadilatını yapmak istediğini söyledi.

0
511

Dünyanın en saçma binası‘ olarak yapılan aramada ilk sıralarda çıkan 18 katlı İl Özel İdare Binası’nı Kahramanmaraş belediyesi yıkmaya kararlı. Kahramanmaraşlı iş insanı Mustafa Gök ise binaya 30 milyon lira vererek tadilatını yapmak istediğini söyledi.

Dünyanın en saçma binası

Kahramanmaraş’ın en işlek noktası olan Trabzon Bulvarı üzerindeki İl Özel İdare Binası, 1994 yılında yapıldı. Bina, aradan geçen zamanda hem sarı-lacivert olan rengi hem de mimari yapısıyla kısa sürede kentin simgesi oldu. Şehrin birçok noktasından rahatlıkla görülebilen, insanların adres tarif ederken örnek gösterdikleri ve buluşma noktası olan binanın ünü kısa sürede Türkiye’yi de aşarak ve internet arma motoru Google’da ‘dünyanın en saçma binası‘ yazılarak görsellerde yapılan aramada ilk sıralarda çıktı. İş yerlerinin dışında Onikişubat Kaymakamlığı’nın da yer aldığı bina, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı ‘Şehir meydanı projesi kapsamında yıkılacak. 

Yerine meydan yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 22 Kasım 2019’da kente yaptığı ziyarette Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, meydan projesini anlattı. Binanın yıkılacağını anlatan Güngör’ün projesine Bakan Kurum ise destek olacaklarını söyledi. Yapılan çalışmaların ardından Hayrettin Güngör’ün binayı yıkacaklarını açıklamasına kentte destek verenlerin yanı sıra bazı kişiler ise binanın şehrin simgesi olduğunu bu nedenle yıkılmaması gerektiğini ifade etti.

30 milyon lira teklif eden var 

Kahramanmaraşlı iş insanı Mustafa Gök, binaya 30 milyon lira vererek tadilatını yapmak istediğini söyledi. Binanın yıkılmasını istemediğini ifade eden Gök, “Yeter ki bina yıkılmasın, tadilata izin verilsin. Kafamızda çeşitli düşünceler var şehrimize bir marka kazandırma amaçlı bir otel konsepti düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: ‘Dünyanın en saçma binası yıkılacak mı? (30 milyon liralık teklif)’ başlıklı haber 12.01.2021 tarihinde NTV haber sitesinde paylaşılmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.