Konutta ‘çat kapı’ haciz uygulaması kalkıyor!

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle konutta 'çat kapı' haciz dönemi sona erdi. Düzenlemeye göre konutların haczinde mahkeme kararının gerekli olacağı bildirildi.

0
337

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle konutta ‘çat kapı’ haciz dönemi sona erdi. Düzenlemeye göre konutların haczinde mahkeme kararının gerekli olacağı bildirildi.

Resmi Gazete’de 28 Mart 2023 tarihinde, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre, icra müdürü, haciz yapılması talep edilen yerin konut olduğunu tespit etmesi halinde bu yerde haciz yapılmasına karar verecek ve bu kararı derhal icra mahkemesinin onayına sunacak.

Mahkeme, dosyanın tevdi edildiği tarihten itibaren en geç 3 gün içinde dosya üzerinden yapacağı inceleme sonunda, haciz yapılması talep edilen yerin konut olduğunun anlaşılması halinde kararın onaylanmasına kesin olarak karar verecek. Kararın icra dairesine bildirilmesi üzerine ise haciz işlemleri yapılabilecek.

Düzenlemeyle, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireylerine ait kişisel eşya ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyası haczedilmeyecek.

​Ayrıca icra takibine konu alacak tutarın miktarını aşacak şekilde haciz yapılamayacak.

Kanuna göre, ticari davalardan, konusu bir miktar para olan alacak, tazminat, itirazın iptali, menfi tespit ve istirdat davalarında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacak. Bu düzenleme 1 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek.

Arabuluculukta yeni düzenleme

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, taşınır ve taşınmazların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklanan uyuşmazlıklar, komşu hakkından kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması şartı getirilmiştir.

Arabuluculuk süreci sonunda  tarafların anlaşması halinde anlaşma belgesi, taşınmazın devri veya taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak kurulmasıyla ilgili olarak kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esaslar gözetilerek düzenlenecek.1 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek.

Konutta ‘çat kapı’ haciz uygulaması kalkıyor.” başlıklı haber www.doviz.com sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.