Libya’dan Türk müteahhitlerine çağrı!

Libya, ülkede yarım kalan işlerin tamamlanması için Türk müteahhitlere ‘yatırıma devam’ çağrısında bulundu.

0
527

Murtaza Karanfil, Libya ile Türkiye arasında son dönemde imzalanan anlaşmalara değinirken, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Libya arasında, Türk firmalarının Libya’da yürüttüğü projelerde yaşanan sıkıntıların çözümü ve yarım kalan müteahhitlik projelerinin devamını sağlamak amacıyla geçen ay Ankara’da bir mutabakat zaptı imzalandı. Aynı şekilde geçtiğimiz günlerde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Libya Merkez Bankası arasında bankacılık faaliyetlerine ilişkin düzenlemeler içeren bir mutabakat zaptı imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Libya Merkez Bankası Başkanı Saddek Elkaber, Türkiye ve Libya arasında ekonomi, teknoloji ve girişimcilik alanında iş birliği protokolüne imza attılar. Bu iyi niyet anlaşmaları oldukça umut verici… İki ülkenin merkez bankası arasında imzalanan mutabakat zaptının, ticari ilişkileri ve ülkelerin paralarını pozitif yönde destekleyeceğine inanıyoruz.

Libya’yla ilerisi için ortak organize sanayi bölgelerine ihtiyacımız var. TSE’yi Libya’da akredite etmemiz, bankalarımızın şube açması lazım. Ayrıca, Türk teknik müşavirlik firmalarının referans alınması lazım.”

“Libya, Türkiye’nin kalkınma planına yakın bir kalkınma planı oluşturulması konusunda destek bekliyor. Belediyelerde de büyük bir çöp sorunu yaşanıyor ve bu konuda da Türkiye’den destek bekliyorlar. Tüm bu projeleri hızlıca hayata geçirebilirsek Libya’nın kalkınmasında büyük bir destekçi konumuna geleceğiz. Kopmayacak şekilde bağ oluşturduğumuz bu ülke ile ticaretimizi çok daha iyi seviyelere çıkarmış bulunacağız.”

Bu haber Libya yetkililerden ‘Türk enerji şirketleri petrol ve doğal gaz rezervlerinden daha fazla pay almalı’ çağrısı  adlı başlıktan AA. ajasından alınmıştır.

Düzenleyen;

İnş. Müh. Adil MİRDESLİ

e-mail: adil.mirdesli01@gmail.com

instagram: adil.mirdesli

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.