yazı üstü

Yıllardır uzay araştırmalarının merkezinde yer alan ve gelecek için kolonileşme planlarının yapıldığı Mars’ta sürecin gidişatını değiştirebilecek bir keşif yapıldı. Gezegenin güney kutbunda, yüzeyin 1,5 kilometre altında genişliği 20 kilometreye kadar uzanan göl bulundu.

Bologna Üniversitesi Ulusal Astrofizik Enstitüsü Öğretim Üyesi Roberto Orosei liderliğindeki bir grup bilim adamı keşif için, Kızıl Gezegen’in üzerinde yer alan Mars Ekspress uzay aracının Gelişmiş Mars Yüzeyaltı Radarı ve İyonosfer Dinleyicisi (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding/ MARSIS) Sistemi’ni kullandı.

Mayıs 2012 ve Aralık 2015 tarihleri arasındaki verilerde yapılan incelemelerde MARSİS’ten gelen radar sinyallerinde çok keskin kırılmalara rastlanması, gezegende sıvı hâlde suyun bulunduğu tezini kuvvetlendirdi. Yüzeyinde kurumuş göl ve nehir yataklarına sahip olan gezegende su, daha önce donmuş hâlde bulunmuştu.

Bilim adamları radarın, Antarktik ve Grönland altında bulunan suya karşı verdiği tepkinin benzerini verdiğini söyledi ve buz altında mikrobik bir hayatın devam ettiğinin mümkün olduğunu açıkladı.

Orosei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ” Mars’ta hayat olduğuna dair en iddialı kanıtı bulduğumuzu düşünmekten kendimizi alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Orosei, bulunan suyun balıkların yüzeceği türden olmadığını vurgulayarak, “Ancak benzer ortamda yaşayabilen karasal organizmalar var. Hatta dünyadaki bazı mikroorganizmalar buzda bile yaşayabiliyor” diye konuştu.

İtalyan Profesör, yerküredekine benzer şekilde buz altı göllerin keşfedilmesinin, milyonlarca yıldır sıvı şekilde varlığını koruduğuna işaret olabileceğini söyledi. Orosei’ye göre bu suyun tarihi, Mars’ın yaşanılabilir bir gezegen olduğu 3,5 milyon yıl öncesine dayanıyor olabilir.

2016’da buz kalıntılarına rastlayan ekipte bulunan Teksas Üniversitesi’nde Jeofizik uzmanı Cassie Stuurman ise “Bu araştırmalar doğru çıkarsa Mars üzerinde geniş kütleli su olduğuna dair ilk kanıtı bulmuş olacağız” dedi.

NASA’nın ilk Mars Program Direktörü, Stanford Üniversitesi Uzay Yolculuğu Profesörü Scott Hubbard da “aşırı heyecanlı” olduğunu ifade ederek, “Suyu takip et” mottosuyla 2000 yılında başladıkları programın zirvesine ulaşmış olabileceklerini aktardı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.