Cins Değişikliği ve Kat Mülkiyetine Geçişte Önemli Uyarı

İmar barışında vatandaşın yapı kayıt belgesi aldıktan sonra  cins değişikliği ve kat mülkiyetine geçişi sürecinde  odaya bağlı  yetkili mühendislik ve mimarlık ofislerine işlerini yaptırmaları önemle hatırlatılır.

12
3891
yazı üstü

Kadastro müdürlüğü ve tapu müdürlüğünde işlemlerin yapılası için istenilen evraklar

1) YAPI KAYIT BELGESİNİ vatandaş getirmiş ise, (ORJİNAL RENKLİ OLACAK),  Ada nosu, parsel nosu  kontrol edilecek (hangi bağımsız bölümler için verildiğine dikkat edilecek.)

– Tapu kaydı istenilecek ve Ada ve Parsel numaralarının yapı kayıt belgesi ile örtüştüğüne bakılacak.

– Harita Mühendisi veya Lisanslı bürolarca getirilen dosyalarda mutlaka sözleşme aranacak.

– Sözleşmeye uygun olarak Damga vergisinin yattığına bakılacak.

– Zemin  Tespit Tutanağı krokisi olacak (Bu krokide “taşınmazın imar planında umumi hizmet alanlarına denk gelen kısmı yoktur.” şeklinde beyan alınıp kaşe  ve imzası bulunacak.

2)Tapuya gönderilen yazı ekinde EK-3 Tapu kayıt belgesi bulunacak, Ek-5 ile ilgili belediyesince sadece  yola terki  olanlar için “Yola Terki” yapılmıştır, yazısı aranacak.

3) Parsel üzerinde Ruhsatlı yapı var ancak bu ruhsatlı yapı üzerine kaçak ilave yapı eklendi ise kaçak katların, Yapı Kayıt Belgesi  ve ruhsatlı katların ilgili belediyesince tasdikli ve onaylı Yapı kullanma izin belgesi olacak ve toplam yapının tamamının cins değişikliği yapılacaktır.

4)Komşu parsele tecavüzlü bina var ise komşu parsel maliklerinin muvafakatı istenecek.

5) Yapı Kayıt belgesi için ödenen meblağ kadar bir bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın muhasebe birimine yatırıldığına dair belge, aynı cins değişikliği yapılacaktır.

6)Karma olarak talep edilen (oturma raporu + yapı kayıt belgeli binalarda) beyannamenin düşünceler kısmına hangi katların yapı kayıt belgesine istinaden cins değişikliği yapılması belirtilmelidir.

NOT: Terk işlemi yapılacak parsellerde Ek-2 hazırlanıp Çevre  Şehircilik Bakanlığı ve ilgili belediyelerde terk işlemi tamamlandıktan sonra (tescil)  belediyeden terk edildiğine daire yazı (imar durumu) alınacak.

NOT: Kadastro harç miktarı sözleşmenin %10’u kadardır.

Konu ile ilgili soru ve değerli görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

12 YORUMLAR

  1. Merhaba Yüksel bey, biz 3 daireden oluşan 384 metrekare olan 2 katlı bir evin bina kayıt belgesini aldık.Ancak arsa içimizden birine kayıtlı..tapuya gittiğimizde herkes oturduğu dairenin tapusunu almak istediğinde olmayacağını gene tapu sahibinin bu daireleri harç ödeyerek alacağını sonradan tekrar harç ödeyerek bizim dairelerimizin tapusunu alabileceğimizi söylediler..Biz önceden aramızda gayrimenkul satışı ve rızayı taksim sözleşmesi yapmıştık.bunun da bir işe yaramayacağını söylediler..Bu durum normal mi?yardımcı olur musunuz?selamlar

  2. merhaba,

    oturduğum apartmanın zemin katında üzerime tapulu bir depo var. bu depo tapusunu mesken olarak nasıl değiştirebilirim? binada görüşmediğim insanlar var. onların izni şart mı?

  3. yüksel bey bnm tapu kat mülkiyetli nitellik olarak bodrumu bulunan 6 katlı yirmi dört daireli kargir apartman nitellik daire.bu dairemi mevcutta dükkana olarak işletiyorum. ykb bedeli kat mülkiyetli olduğu için bağımsız olarak hesapladım yatırdım. cins değişikliğinde de yine ykb bedli kadar mı yatırmam gerekir mi ? iskanlı binada 2 kez yatırmak gerekirmi.

  4. Yüksel bey kat mülkiyeti alınmış iskanlı binamızda şahsıma ait olan otoparkımın iş yeri olarak yapı kayıt belgesini aldım. Şimdi tapuda bana ait olan otoparkımın iş yeri tapusu olarak ayırmak istiyorum. Kat maliklerinden imza almama gerek varmı?

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.