Sidney, Avustralya’da yeni bir havalimanı tasarlamak için ortak teklif veren ZAHA Hadid (ZHA) ve COX Architecture ihaleyi kazandı.

Sidney’in batısındaki büyümeyi teşvik etmek için Badgery’s Creek banliyösünde stratejik bir konuma sahip olacak olan Avustralya’nın en büyük havalimanı 2026 yılına kadar yıllık 10 milyon yolcuyu ve 2060 yılına kadar yıllık 82 milyon kişiye kadar yolcuyu ağırlaması bekleniyor.

ZHA ve COX, Avustralya’nın en büyük havalimanı tasarımı için başvuruda bulunan diğer 40 ulusal ve uluslararası başvuran arasından seçildi. Avustralya kültürüne saygı gösterilmesi ve sürdürülebilir tasarım ilkeleri nedeniyle ihaleyi kazanmışlardır.

ZHA Proje Direktörü Cristiano Ceccato, “Tasarım Avustralya mimarisinin geçmiş, şimdi ve gelecek bir evrimidir. Veranda gibi geleneksel mimari özelliklerin yanı sıra, çevredeki çalılıkların doğal güzelliğinden ilham alır.” diye açıklamada bulundu. Yerel yerli halkların kültürel mirası ve doğal çevre manzarası, havaalanı tasarımında etkili oldu.

COX Direktörü David Holm ise “Bu alanlar, renkler ve malzemeler, projeye net bir bölgesel kimlik kazandırmak için tasarıma dahil edildi.” ifadelerini kullandı.

Havalimanında ayrıca, hem enerji tasarruflu hem de modüler olması için gün ışığı, doğal havalandırma ve su geri dönüşümü için geniş bir kullanım alanı bulunuyor.

ZHA, kısa bir süre önce dünyanın en büyük havalimanı terminaline sahip olan oldukça başarılı olan Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı’nı da tamamladı. Ayrıca Navi Mumbai Uluslararası Havaalanı ve Riyad’daki Kral Abdullah Metro İstasyonu’nun baş danışmanı olmuşlardır.

 

Zaha Hadid to Design Australia’s Largest Airport” başlıklı haber www.theb1m.com web sitesinde yayınlanmış olup haberin içeriği bu kaynaktan faydalanılarak hazırlanmıştır.

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.