İstanbul, 29 Haziran (DHA) – Cari işlemler açığının en önemli bileşenlerinden olan dış ticaret açığı, ithalatın ihracattan daha hızlı artmasına bağlı olarak, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 artışla 7 milyar 759 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Mayıs ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 5.3 artarak 14 milyar 306 milyon dolara, ithalat yüzde 5.5 artarak 22 milyar 65 milyon dolara yükseldi. Böylece, ithalatın ihracatı karşılama oranı bir önceki yılın Mayıs ayında yüzde 64.9 iken bu yıl 64.8’e geriledi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış değerlere göre; ihracat Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 artarken ithalat yüzde 1.7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış değerlere göre ise; ihracat Mayıs ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2, ithalat yüzde 3.1 arttı.

Türkiye ihracatını en fazla Avrupa Birliği’ne (AB) yaparken, Türkiye’nin AB’ye ihracatı bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 19.3 artışla 7 milyar 287 milyon dolar oldu.

AB’nin ihracattaki payı bir önceki Mayıs ayında yüzde 45 iken, bu yıl AB’nin ihracat payı yüzde 50.9 oldu.

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 357 milyon dolarla Almanya olurken bu ülkeyi 885 milyon dolarla İtalya, 858 milyon dolarla İngiltere ve 759 milyon dolarla İspanya takip etti.

Mayıs ayında ithalat yapılan ülke ise 2 milyar 80 milyon dolarla Çin olurken, 2 milyar 18 milyon dolarla Almanya ikinci, 1 milyar 732 milyon dolarla Rusya üçüncü ve 1 milyar 4389 milyon dolarla İngiltere dördüncü oldu

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakDoviz.com
Önceki İçerikBuzulların Altında Volkanik Keşif
Sonraki İçerikKocaeli’de temel kazısı sırasında yol çöktü
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu ilk yıl Ankara'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren bir firmada 2 yıl görev aldı. 2016 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile hak kazandığı Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitimini alırken aynı zamanda Isparta'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren firmalarda görev aldı. Aynı zamanda AÖF İktisat Fakültesi son sınıfta öğrenciliğini sürdürmektedir. Mezun olduktan sonra Isparta'da İnşaat Mühendisi olarak bir firmada görev aldı. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Şuan Türk Akımı projesinde görev almakta ve insaport.com'da yazar editör olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes Twitter: https://mobile.twitter.com/ismailenes Facebook: https://www.facebook.com/ismaileness Instagram: https://www.instagram.com/ismaileness E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.