Birçok sektörden 33 mesleği de kapsayan, toplam 81 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu yürürlüğe girdi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” geçen yıl 26 Eylül’de yayımlanmıştı. AA muhabirinin yaptığı habere göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nca yayımlanan tebliğe göre 33 meslek daha “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfında yer aldı. Mesleki Yeterlilik Kurumu‘nca (MYK) standardı yayımlanan 33 meslekle ilgili “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu için tanınan süre sona erdi. Aralarında tren makinistiotomotiv kaportacısıPVC doğrama montajcısımetal kesimci, motosiklet bakım onarımcısı, motor testçisi ve iplik eğirme operatörünün de olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştırmak yasak. Bu yasağa uymayan iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başı 627 Türk Lirası ceza kesilecek.

İşsizlik Sigortası Fonu Destekleyecek

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan; “Bakanlar Kurulu bize “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alan 161 meslek ile ilgili belge zorunluluğu getirme yetkisi verdi. Sektörel bazda gelen talepler doğrultusunda şu ana kadar 81 meslekte belge zorunluluğu getirdik. Bu 81 meslekte sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu‘ndan karşılanıyor. Belgesiz çalışanlar bir an önce kurumumuzca yetkilendirilen bir sınav ve belgelendirme merkezine başvursunlar. İşverenler de belgesiz işçi çalıştırmasınlar.” dedi.

Belge Sayısı 400 bini Geçti

MYK faaliyetlerine 2006 yılında başlamış olup, bugüne kadar 792 ulusal meslek standardı ile 451 ulusal yeterlilik belirledi. Kurumun temel amacı, iş gücüne nitelik kazandırmaktır. İşsizlik Sigortası Fonu çalışanlara toplamda 229 milyon lira sınav ve belgelendirme desteğinde bulundu. Bugüne kadar MYK tarafından 401 bin 495 çalışana mesleki yeterlilik belgesi verildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

İlk olarak; 25/05/2015 tarihinde Resmî Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2015/1 nolu ilk tebliğde yer alan 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 26/05/2016 tarihinde uygulanmaya başlamıştı. 24/03/2016 tarihinde Resmi Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2016/1 nolu ikinci tebliğde yer alan 8 meslekte belge zorunluluğu 25/03/2017 tarihinde uygulanmaya başladı. 26/09/2017 tarihli; Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’de, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilen meslek sayısı ilave olan 33 meslek ile birlikte 81’e çıkmış oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan tebliğde yer alan 33 meslek ile ilgili belgesi olmayanlar, tebliğin yayın tarihi olan 26 Eylül 2017’den 12 ay sonra yürürlüğe girecektir. İşte Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler ve Belge Zorunluluk Tarihleri;

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakAA
Önceki İçerikİhalesiz Kamu Arazisi Tahsisi!
Sonraki İçerikGayrimenkul Sektöründe Yapılan 7 Düzenleme
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.