• Kendinize ait katmanlar oluşturun

Projenin düzgün anlaşılabilmesi ve kolaylık sağlaması için ilk başta yapmanız gereken şeylerden birisidir. Kendinize ait katmanlar oluşturun ve bu katmanların özelliklerini çizime başlamadan önce belirleyin.

Aşağıda verdiğim resimde projede uygulayacağım bazı katmanları görmektesiniz. Ben kendime ait bir liste oluşturduğum için her katmanın başına “IEE”* ekledim.

(* İsim ve soy ismimin baş harfleri)

Gelin birlikte bu katmanları adım adım oluşturalım.

Bunun için birkaç yol bulunmakta. Bunlardan biri benim gibi menü ile uğraşmayı sevmeyen, sadece komut satırını kullanarak yapmak.

Aynı işlemi toolbar üzerinden kırmızı kare içinde belirtilen kısıma tıklayarak yapabilirsiniz.

Katman Özellikleri Yönetimi

İlk olarak komut satırına “LAYER” komutunu girerek “Layer Properties Manager” penceresini açalım.

Açılan pencere bizim katmanlarımızı (layer) oluşturduğumuz ve çeşitli özelliklerini belirlediğimiz kısımdır.

Katman eklememiz için bize lazım olabilecek listeyi önceden çıkartmanızda ve renk uyumunu gözlerinizi yormayacak şekilde ayarlamanızda fayda var.

(Örn: Duvar, Pencere, Kapı, Kolon, Kiriş,..)

Katman Oluşturma (New Layer)

Katman oluşturmak için açılan pencereden kırmızı kare içinde belirtilen kısıma tıklayarak ya da (Alt+N) tuş kombinasyonlarını kullanarak yeni katmanımızı oluşturuyoruz.

Gördüğünüz üzere yeni katmanımızı “Layer1” adı ile oluşturduk. Şimdi geriye katmanımıza bir isim vermek ve sağında bulunan Renk (Color), Çizgi tipi (Linetype), Çizgi kalınlığı (Linewight) seçeneklerini belirlemek kalıyor.

Not: Çizgi kalınlıklarını projenin rahat bir şekilde okunabilmesi için yapı tasarımı ve teknik çizim kurallarına göre belirleyebilirsiniz.

 • Projelerinizi tek bir klasörde depolayın

Proje çizerken bir çok revize söz konusu olacağı için projenizi farklı kaydetmek isteyebilirsiniz. Kaydettiğiniz projeleri tek klasörde toplayarak bu karışıklığı en aza indirebilirsiniz.

 • Mahal isimleri, pencere ve kapı pozları, ölçülendirme çizgileri birbirine girmesin

Proje çizim esnasında dikkat etmemiz gereken önemli konulardan birisi de düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak için oluşturulan mahallerin isimleri , pencere ve kapı pozları ve ölçülendirmeler üst üste gelmemeli. Ayrıca kullanacağınız yazı tipi ve boyutlarını mümkün olduğunca tek seçeneğe indirin.

 • Ölçülendirme için kullanacağınız yazı tipini, boyutunu ve ölçeğini, ölçünün başlangıç ve bitişini gösteren belirteçlerin uzunluğunu önceden belirleyin.

Bunu ayarlamak için komut satırına “DIMSTYLE” komutunu (kısa komutu “D”) girerek açılan pencereden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus düzenlemeyi yapacağınız yazı ya da ölçü katmanını seçtikten sonra komutu girmenizdir. Aksi halde genel olarak bir değişiklik yapmış olursunuz.

İlk olarak değiştirmek istediğim yazıyı seçerek komutu girdim. Daha sonrasında açılan “Dimension Style Manager” penceresinden “Modify” seçeneğini tıklayarak ilgili ayarlamaları yapalım.

Buradaki pencereden değiştirmek istediğimiz katmana ait ölçülendirme ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Konunun uzamaması için detaya inmeyeceğim istek olduğu takdirde ek olarak anlatım yapabilirim.

 • Projede belirtilen yazı ve ölçülendirme yönleri aynı ve hizalı  olsun.

Çizim esnasında farklı doğrultularda pozlar ve ölçülendirmeler girmek gerekebilir. Bu yazı ve ölçülendirmeleri mümkün olduğu kadar tek tipte yapmalısınız. Örneğin yazıların hepsi için x doğrultusunda soldan sağa, y doğrultusunda ise aşağıdan yukarı olmasına dikkat edin. Alt alta yazmanız gereken kısımlarda ise yazıları ortalı veya sola yaslı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için “TEXTALIGN” (kısa komutu “TA”) komutunu kullanabilirsiniz.

 • Çizilen projenin vaziyet planı, kat planına bakış yönü ile aynı yönde olacak şekilde çiziminizi yapın

Kat planlarını oluştururken projenin vaziyet planındaki yerleşimine göre çizmeniz projenin okunurluğu açısından önemlidir. Aksi takdirde kat planı ve vaziyet planına bakmak için projeyi ters çevirmek gerekecektir. Bu ise istenmeyen bir durumdur.

 • Kendinize ait bir pafta şablonu oluşturun

Kat planlarını sade, gerekli bilgileri barındıran ve düzenli bir şablon ile ayırarak pafta haline getirin. Bu hem projenin düzenli gözükmesini hem de o plana ait bilgilerin kolay okunmasını sağlayacaktır.

Kendi şablonumda sağ kısımda mahal, arsa, kot, ölçek ve arsa sahibi ve arsanın kuzeye göre konumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Hesaplar, vaziyet planı ve kat planlarını ayrı pafta içine alın.

 • Proje kapağı sade ve net olsun

Bazı firmalar proje kapaklarını reklam amaçlı kullanıyor olsalar da aslında proje ile ilgili verilerin bulunduğu, onayların yapıldığı önemli bir kısımdır. Bu nedenle sade ve net bir kapak tasarımı kullanmanızı öneririm. Ebatları A4 boyutunda olacak şekilde ayarlanmalıdır.

 • Tasarruf odaklı çalışın

Çizdiğiniz projenin kağıt yüksekliğini belirleyerek fazla ve gereksiz kağıt israfından kurtulun.

Projenizi 60cm’lik ozalit kağıdına çıkartabilecekken neden daha fazlasına çıkartasınız ki ?

Ozalit için kullanılan standart kağıt boyutları;

45cm / 60cm / 75cm / 90cm olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çizilen projeye göre bu ebatlar değiştirilebilirler.

 • Çıktı almadan önce kontrolünü sağlayın

Projenizi sonlandırdıktan sonra çıktı almadan önce mutlaka kontrolünü yapın. Kapalı olan katmanların olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde çıktı üzerinde gözükmeyen kısımlar oluşacaktır.

Sizlere proje çiziminde dikkat edilmesi gereken bazı kurallardan kısaca bahsettik. Titiz ve düzenli çalışmak elbette önemli ama önemli olan diğer bir konu da zaman arkadaşlar. Hem hızlı hem titiz çizimler yapmanız dileğiyle.

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

1 Yorum

 1. Oncelikle bir insaat muhendisi oldugunuz icin, “uyulmasi gereken kurallar” demekten ziyade, usulen, “uyarsaniz biz muhendislerin isini kolaylastiracagiz detaylar” denmesi daha dogru olurdu.

  Zira bunlarin hicbiri kural degil, lokal is yapis aliskanliklarindan olusan operasyonel temenniler butunu.

  Ayrica bahaettiginiz detaylar cogunlukla mimarlari degil, cizim teknikerlerini ilgilendiriyor, bunu da not duselim.

  Basarilar

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.