Taksim Camisi yıl sonuna kadar tamamlanacak!

Başkan Yıldız, Taksim Camisi genel inşaatının yüzde 60’ının tamamlandığını belirterek, yıl sonunda ibadete hazır hale geleceği müjdesini verdi.

0
672

Başkan Yıldız, Taksim Camisi genel inşaatının yüzde 60’ının tamamlandığını belirterek, yıl sonunda ibadete hazır hale geleceği müjdesini verdi.

Taksim Camisi inşaatı sürüyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Taksim Camisi ile ilgili bilgi verdi. Başkan, caminin genel inşaatının yüzde 60’ının tamamlandığını, yıl sonunda ibadete hazır hale geleceğini söyledi.

Mimarları Şefik Birkiye ile Selim Dalaman

Temeli 2 sene önce atılan Taksim Camisi’nin mimarları Şefik Birkiye ile Selim Dalaman. 2 bin 482 metrekare inşaat alanına sahip caminin inşaası devam ediyor.

Caminin kaba inşaatı tamamlanmış olup, mermer kaplama işlemleri sonlanmak üzere. Tamamlanma aşamasına gelinen 61 metre yüksekliğindeki 2 minarenin taş kaplama işlerini takiben, minarelerde bulunan cephe iskelesinin sökümü gerçekleşecek.

Alt katlarında dekorasyon işlerinin devam ettiğ caminin pencerelerinin takımına başlandı.

Başkan Haydar Ali Yıldız verdiği bilgide, caminin yapım aşamasını Beyoğlu Belediyesi olarak yakından takip ettiklerini ifade etti.

“Mevsim şartları kısmen de olsa etkiliyor”

Yıldız, mevsim şartlarının Taksim Camisi yapım çalışmalarını kısmen de olsa etkilediğini belirtti. Başkan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü; “Caminin genel inşaatı yüzde 60 oranında tamamlandı. Caminin inşaatını 2020 yılı sonuna kadar tamamlayıp ibadete hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.

Bir yandan caminin dış cephe işleri de devam ediyor. Minarelerin kaplamasında son aşamaya gelindi, 10 gün sonra cephe iskelesi kalkacak. Cam çerçevelerin montajına başlanmış olup, dış cephe işlerinin yüzde 95’i tamamlanmış durumda.”

Mayıs ayında içerideki ince işlere geçileceği bilgisini veren Yıldız, bir yandan da alt katlarda çalışmaların sürdüğünü söyledi. Görsel olarak caminin ortaya çıktığını belirten Başkan, estetik görüntüsünü önemsediklerini ve işçiliğin titizlikle sürdürüldüğünü vurguladı.

“Her iki eser de Beyoğlu’nun tarihi zenginliği”

Başkan Yıldız, Beyoğlu’nun tarihi bir derinliğinin olduğunu altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı;

“Taksim Meydanı’nda bir yandan Taksim Camisi, diğer yandan da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yükseliyor. Bu iki eser Beyoğlu’nun tarihi ve kültürel zenginliğine değer katacak.”

Taksim Camisi yıl sonunda tamamlanacak başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında Hikmet Faruk Başer tarafından 16 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik2020 yılı yatırım planlaması! En yüksek pay Ulaştırma Bakanlığı’na ait
Sonraki İçerikİmar Barışı kapsamındaki 30 bini aşkın YKB iptal edildi!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.