Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, İmar Barışı kapsamında alınan 30 binden fazla YKB, değişik nedenlerle iptal edildi.

30 binden fazla YKB iptal edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, 81 il genelinde İmar Barışı uygulaması kapsamında verilen Yapı Kayıt Belgesi (YKB) içinden 30 binden fazlası, farklı gerekçeler ile iptal edildi. Bunlardan;

  • 20 bin 158 kişiye ait YKB, mevzuata aykırılığı tespit edildiği için,
  • 10 bin 300 kişiye ait YKB de belge bedelinin tamamını verilen süre içerisinde yatırmadıkları için iptal edildi.

Hatırlanacağı üzere İmar Barışı uygulaması, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskan sorununun çözülmesi amacıyla hayata geçirilmiş olup, başvurular 8 Haziran 2018’de başladı.

Uygulama gereği, Yapı Kayıt Belgesi almak için, İmar Barışı ilk taksit ödemesi için son gün, bedelin en az yüzde 25’i olmak üzere, 31 Temmuz 2019’du. YKB bedelinin geri kalan ödemesi de 31 Aralık 2019’da sona erdi.

İmar Barışı’na en çok başvuran iller sırasıyla;

  • İstanbul,
  • İzmir ve
  • Ankara oldu.

Bakanlık inceleme başlattı

Başvuruların tamamlanmasını takiben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde bulunan Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri aracılığı ile, yapılan başvuruları incelemeye aldı.

Bu kapsamda bugüne kadar, mevzuata aykırılığı tespit edilen 20 bin 158 kişinin yapı kayı belgesi iptal edildi.

Bunun yanında, belge bedelinin tamamını verilen süre içerisinde yatırmayan 10 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesi de iptal oldu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü birimlerinin incelemeleri devam ediyor.

İmar Barışı ne kazandırdı?

İmar Barışı sayesinde YKB alan yapı malikleri, binalarnın yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olmak üzere bazı haklara sahip oldular.

Buna göre YKB (Yapı Kayıt Belgesi) alan yapılara;

  • Geçici olarak su, elektrik ve doğal gaz bağlanabilecek.
  • ait 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.
  • Maliklerin tamamının muvafakatinin bulunması ve imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edilmesi halinde, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.
  • Hazine’ye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmişse, talepleri üzerine bu taşınmazlar, Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden yapı kayıt belgesi sahiplerine satılabilecek.
  • Belediyelere ait taşınmazlar üzerine inşa edilmişse belge sahipleri talepleri üzerine, bu taşınmazlar rayiç bedel üzerinden belediyelerce, bedeli ilgili belediyeye ödenmek kaydıyla, satışa çıkarılabilecek.

İmar Barışı’nda 30 bini aşkın yapı kayıt belgesi iptal edildi başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında Yıldız Nevin Gündoğmuş tarafından 16 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikTaksim Camisi yıl sonuna kadar tamamlanacak!
Sonraki İçerikBahçelievler’deki riskli binalar yıkılıyor!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.