Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında imzalanan iş birliği protokolü ile Mühendislik Eğitimi değer Kazanacak.

Mühendislik Eğitimi Değer Kazanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında bilişim teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi ve denizcilik alanlarında iş birliği protokolü imzalandı. Bu sayede Mühendislik Eğitimi değer kazanacak.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca,İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampüsü içerisinde, üniversite olarak İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kurduklarını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Karaca; bu iş birliğiyle öğrenciler İTÜ’nün dünya standartlarındaki laboratuvarlarında çalışma imkanı, teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent’te yer alan firmalarda da staj imkanı yakalayacaklarından bahsetti.

Prof.Dr. Mehmet Karaca;Bu yıl sınavla tercih yapacak ilk öğrencilerimizi kabul edeceğiz. Bu öğrenciler hem üniversite imkânlarından hem de akademik dünyanın ışığından yararlanacaklar. Gelişmiş laboratuvarlar, sınıf ortamı ve eğitimci kalitesi ile ilk mezunlarımızın daha son sınıfta işe yerleşeceğine inanıyoruz. Bu alanda ilk olmanın gururu ile öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştireceğiz.” diye konuştu.

Yapay  Zeka lise müfredatına giriyor.

Prof. Dr. Hüseyin Toros ; “İTÜ bünyesinde bulunan Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bu sürece destek verecek. Bilişim Teknolojileri Bölümünün eğitmenlerine yapay zeka eğitimleri de İTÜ tarafından verilecek. Mesleki teknik eğitimde iş piyasasına uyumlu yapay zeka uygulamaları ile ilgili mevcut müfredat da bu kapsamda güncellenecek. Ayrıca iş birliği kapsamında bu yeni teknoloji ve uygulamaların riskleri ve veri kullanım etiği ile ilgili bilgilendirme eğitimleri de düzenlenecek. Bu çalışmalar bir lisede ilk kez uygulanacak.” dedi.

Erken yaşta üniversiteli olma fırsatı

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri nitelikli bir İngilizce hazırlık eğitim alacaklar.Bu eğitim, İTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu danışmanlığında gerçekleşecektir. Yeni bir lise modeli öğrencilerin ingilizce konuşma, yazma ve okuma becerileri kazanabilecekleri alt yapıyı hazırlamasına olanak sağlamaktadır. İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları isteyenlerin başta İTÜ olmak üzere ve diğer önemli üniversiteleri de kazanabilecektir.

Kaynak; http://www.itu.edu.tr

Mühendis olmak isteyen ya da ülkemizin milli teknoloji alanında hizmet vermek isteyen öğrencilerin böyle bir modelde yetişmesine olanak sağlamak hem gençler için hem de ülkemize katkısı açısından geri dönüşleri çok güzel olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

https://www.insaport.com/genel/bim-building-information-modeling-nedir/

https://www.insaport.com/makale/ebubekir-yilmazer/deger-muhendisligi/

Hazırlayan;

İnş. Müh.(Stu) Ebubekir YILMAZER

ebubekiryilmazer@gmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.