Bu ay yürürlüğe giren yetki belgelerinin grupları ve bu gruplar için gerekli iş deneyimi ile iş gücü zorunluluğunun bulunduğu 14. Madde 3 ay ertelenmiştir. Yani, 02.12.2019 tarihine kadar müteahhitler ruhsat başvurusunda yetki belgesi sunmak zorunda değiller.

Müteahhitlerin Beklediği Oldu: Yetki Belgesine 3 Ay Muafiyet!

Berber dükkanı açmak için bile ustalık belgesi zorunluluğu olmasına rağmen, müteahhit olmak için hiçbir zorunluluk bulunmamaktaydı. Bununla birlikte konut sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler diğer sektör ve iş kollarında bulunan yatırımcıları cezbetmişti. Büyük çoğunluğu elindeki işleri bırakıp inşaat sektörüne geçiş yaptılar. Bu durumun sonucunda ise kalitesiz yapılar inşa edilmeye başlandı. Bakanlık ise gelen yoğun şikayetlere dayanamayıp acele ile bir yönetmelik yayınladı. 6 ay önce yayınlanan yönetmelik bugün ilk değişikliğini de yapmış oldu. En çok göze çarpan ise Müteahhitlik Yetki Belgesi zorunluluğunun 3 ay daha ertelenmiş olmasıdır. Peki başkaneler değişti?

Mezuniyet Belgeleri İş Deneyim Belgesi Olarak Kullanılabilecek

Yayınlanan ilk yönetmelikte, mezuniyet belgelerinin iş deneyimi olarak kullanılmasına dair hiçbir bilginin bulunmaması çok dikkat çekmişti. Yapılan değişiklikle inşaatlar ile en alakalı olan bu mesleklere sahip kişilere yapılan bu haksızlığında önüne geçilmiş oldu. İş deneyim tutarı mezuniyet tarihinden başvuru tarihine kadar geçen süre esas alınarak belirlenecektir.

Yetki Belgesi İçin Kullanılan İş Deneyim Belgesi Farklı Kişilerce Kullanılamayacak

İş deneyimini gösteren belgeler, kullanıldığı yetki belge numarasının belge grubu geçerlik süresi sonuna kadar başka bir gerçek veya tüzel kişiye kullandırılamayacak.

Ruhsat Süresi İçerisinde Tadilat Ruhsat Başvurularında Yetki Belgesi Gerekmiyor!

Yönetmeliğin 14 üncü maddesi 2 Aralık 2019 tarihinde tekrar yürürlüğe girecek. Bu süreye kadar;

  • Noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş olup, yapı ruhsatı düzenlenmemiş yapılarda bir yıl süreyle,
  • Yapı ruhsatı alınmış olup, ruhsat süresi içerisinde yapılan tadilat ruhsatı başvurularında,

müteahhit yeterliği aranmayacak olup ruhsat başvurularında müteahhitlik yetki belgesi sunulmayacak.

Yapılan Değişikliklerin Özeti;

  • İş deneyimini gösteren belgeler, kullanıldığı yetki belge numarasının belge grubu geçerlik süresi sonuna kadar başka bir gerçek veya tüzel kişiye kullandırılamayacak,
  • Tüzel kişi tarafından sunulan iş deneyimini gösteren belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, belge grubu geçerlik süresince bu oranın muhafaza edilmesi zorunlu olacak,
  • Mezuniyet belgelerinin iş deneyimini tevsik için sunulması durumunda; mezuniyetten sonra geçen süreye göre 28 inci madde kapsamında hesaplanacak tutara herhangi bir artırım uygulanmayacak,
  • G grubundakiler, yapı yaklaşık maliyeti, belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim miktarının 3/2’sini geçmeyen; F grubundakiler ise 2 katını geçmeyen, H grubundakiler, yapı yaklaşık maliyeti, G belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim miktarının 3/5’ini geçmeyen yapım işlerini yapabilecek,
  • Birden fazla sözleşmeye veya yapı ruhsatına konu edilse dahi, aynı parselde yer alan veya toplu yapı niteliğinde olan yapılar tek iş olarak dikkate alınır, bunlardan yapı kullanma izin belgesi alanlar hesaba dâhil edilmeyecek.

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete‘de yayınlanmış olup haberin içeriği bu yönetmelikten faydalanılarak hazırlanmıştır.

Konu hakkındaki görüş, öneri ve eleştirilerinizi yorum kısmına yapabilirsiniz. Dilerseniz bana mail ile de ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Yazar: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.