Nitelikli İnşaat Mühendisi Eğitimi!

"Kontenjanlarda Nispi Azalma Değil, Bilimsel Olarak Planlanan Nitelikli İnşaat Mühendisliği Eğitimi İstiyoruz." Başlığı ile İMO üyelerine gönderdiği mail ile konuya dikkat çekti.

0
842

“Kontenjanlarda Nispi Azalma Değil, Bilimsel Olarak Planlanan Nitelikli İnşaat Mühendisliği Eğitimi İstiyoruz.” Başlığı ile İMO üyelerine gönderdiği mail ile konuya dikkat çekti.

İmza kampanyası düzenlenmişti

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası`na bağlı Şubeler tarafından 2020 Haziran ayında “İnşaat Mühendisliği Programları Asgari Başarı Sıralaması 50.000 Olsun. Kontenjanlar Azaltılsın.” başlığıyla bir imza kampanyası düzenlendi. Kampanyada “acilen yeni eğitim-öğretim yılında İnşaat Mühendisliği bölümlerine öğrenci alınabilmesi için asgari başarı sıralamasının 50.000 olarak değiştirilmesinin, akademisyen kadrosu ve imkânları yeterli olmayan bölümlerin kapatılmasının ve kontenjanların azaltılmasının gerekliliği” belirtilerek Yüksek Öğretim Kurulu`na (YÖK) iletilmek üzere kampanya web sitesinde yaklaşık iki hafta içinde 26.439 imza toplandı.

İnşaat Mühendisliği kontenjanları düştü

27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılan üniversite sınavının ardından YÖK 2020-2021 eğitim-öğretim yılı yükseköğrenim kontenjanlarını açıkladı. İlan edilen kontenjanlara bakıldığında İnşaat Mühendisliği bölümü kontenjanlarının 12.070`ten 8.271`e düşürüldüğü görülmektedir.

Ancak bu adım İnşaat Mühendisliği eğitiminde ısrarla vurgulamaya çalıştığımız yapısal sorunların kavranarak bu sorunlara çözüm üretilmesine yönelik değildir. Çünkü zaten geçen sene devlet üniversitelerinin % 67`sinde kontenjanlar dolmamıştır ve bu sene açıklanan kontenjanlar geçen seneki doluluğun yine üzerindedir. İnşaat Mühendisliği programlarında 300.000 olan başarı sıralamasında ise herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

 

 

 

kaynak: ‘NİTELİKLİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ İSTİYORUZ!’ başlıklı yazı 22 Temmuz 2020 tarihinde İMO tarafından üyelerine mail olarak gönderilmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.