Özbekistan Mineral Hammadde Potansiyelini Açıkladı

Özbekistan Jeoloji Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Azam Kadirhocayev, Özbekistan’ın mineral hammadde potansiyelinin 5.7 trilyon dolar olduğunu açıkladı.

0
2042
- Advertisement -

Özbekistan Jeoloji Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Azam Kadirhocayev, Özbekistan’ın mineral hammadde potansiyelinin 5.7 trilyon dolar olduğunu açıkladı.

Özbekistan Jeoloji Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Azam Kadirhocayev, basına yaptığı açıklamasında altın, uranyum, bakır, potasyum tuzu, kaolin ve fosforit rezervlerinde Özbekistan’ın dünyada ilk 10’a girdiğini belirtti. Kadirhocayev, Özbekistan’ın altın ve nükleer güç santrallerinin yakıt olarak kullandığı uranyum üretiminde dünyada başta gelen ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.

Son dönemde ülkede Rusya, Türkiye, Çin, Azerbaycan, Güney Kore ve İngiltere şirketleri tarafından jeolojik araştırmalara ilginin artığını belirten Azam Kadirhocayev, Türk şirketlerinin nadir toprak metalleri ve altın, Rus şirketlerinin altın ve bakır, Kore şirketlerinin ise altın ve volfram arama ve araştırma projeleri kapsamında çalışmalar yaptığını kaydetti.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.