Günümüz dünyasının en büyük sorunsalı: Pakete göre muamele !

Siz ilk tanıdığınız kişiye karşı nasılsınız? Ben kısa bir genelleme yaparak yansıtmak istiyorum iki farklı tanışma ile ön yargısız ilk anı:

Önce gayet masumane bir kelime ile başlıyoruz cümleye “merhaba”. Daha sonra adını öğreniyoruz biraz sohbet ilerliyor ve samimiyet ‘senli’ olmaya başlıyor. Mesleği öğreniyoruz eğer biraz parlak ise (doktor, mühendis, mimar, avukat vs.)oooo çekip içimizden tekrar ‘siz’ diyerek frene basıyoruz. Sonra içten küçük bir hesap ne kadar kazanıyordur şimdi bu, malı mülkü var mıdır gibi uzayıp kısalmayacak şeyler düşünüyoruz. Araban var mı? Modeli ne? Evin var mı? Hangi semtte (lütfen zengin semt olmalı)Karşıdan da maddi durumun yüksekliğini öğrendiğimiz gibi oldu mu ‘hanım efendiciğim, bey efendiciğim’ sana, pakete göre muamelenin adeta nirvanasını yaşayarak konuşmaya devam ediyoruz.

Birde tam tersi bir mevki ve parayla bakalım meseleye;

Yolda yürürken üstü başı temiz fakat eskimiş bir kişi usulca size yaklaşıyor ve “merhaba” diyerek sizinle tanışıyor. Buna karşı sizin tepkiniz ne oluyor?

Peki neden karşımızdakine sadece insan olduğu için saygı göstermiyoruz. Yaptığı işi en iyi şekilde yapıyor mu yerine neden cebindeki paraya bakıyoruz? Karşımızdakinin tecrübelerini bilgisini göz ardı etmeyi kimden öğrendik? Hangi  ara paraya köle yaptık kendimizi, bizim için sadece araç olan paraya.

Ne yazık ki insanların cebindeki parasıyla ve mesleki kariyerleriyle yargılamak çağımızın en büyük hastalığı oldu. Lüks hayatlar şaşalı meslekler göz boyamak için yetiyor. Bununla kalmıyor bide mesleklere göre bilgisizce dalga geçiyoruz: Çöpçü müsün sen! Avukat mısın yalancılık yani, Çevre mühendisi mi yani kaldırım desek hahaha!,Temizlik görevlisi ne ayol hizmetçi! Vs vs …  Bu ve daha fazlasını eminim işitmişsinizdir her kategoriden meslekle dalga geçilme cüretine sahibiz milletçe, fakat bir detayı atlıyoruz: o kişi mesleğini hakkıyla yapıyor mu seviyor mu? İnsanları mesleklerindeki başarıyla ölçmek en adilce olanı değil midir?

Son olarak size Martin Luther King’in şu sözlerini hatırlatmak isterim:

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup ’Burada işini çok iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin.”

Saygılarımla

MERVE AKPAK

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.