Tapu Harcı ve KDV İndirimi 31 Ekimde Sona Eriyor!

Mayıs ayında başlayan Tapu harcı ve KDV indiriminde son tarih 31 ekim. 31 ekimden sonra hem tapu harcı hem de KDV indirimi kampanyası sona erecek.

0
613
- Advertisement -

Hükümet, gayrimenkul sektörünü desteklemek ve canlı tutmak adına iki önemli düzenlemeye imza attı. Gayrimenkul satıcısının da alıcısının da yüzünü güldüren tapu ve KDV indirimi 5 Mayıs’ta başladı.

İlk olarak konutlar için getirilen indirim kararına daha sonra işyerleri de dahil edili.  Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri “bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar” olarak yer aldı. Dolayısı ile İş merkezi binalarında da KDV düştü.

Böylece konut ve işyeri teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılmaya başlandı.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konutlar “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Açıklanan bu karar ile birlikte, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV bedeli, 40 bin TL’ye indirilmiş oldu.

Son gün 31 Ekim 

Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli sayılacak. Ayrıca bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri teslimlerinde de yine yüzde 8’lik KDV indirimi söz konusu olacak.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.