MDF ve sunta gibi tek kullanımlık malzemelere çevre dostu bir alternatif olarak, patates kabuklarından yenilikçi ve sürdürülebilir yapı malzemesi üretildi.

Besin zincirinin en üst kademesinde bulunan insanın, doğa ile olan ilişkileri maalesef bilim ve teknolojinin sanayi alanlarında makineleşme için kullanılmasıyla beraber çevre sorunlarının yaşanmasıyla akamete uğramaktadır.

Doğal çevremizin, dengesi ve döngüsü bozulmaktadır. Çevre sorunları ve çevre kirlilikleri küresel ölçekte sorunlar meydana getirmektedir. Çevrenin korunması ve kirliliklerin azaltılması yine insanların elinde olan bir şeydir. Bu nedenle tüketen bir varlık olarak insanların çevre dostu ürünler kullanması gerekir. Çevre dostu ürünler, çevreye zarar vermeyen, doğal kaynakların tükenmesine yol açmayan, doğal denge döngüleri bozmayan, çevreyle uyum içinde olan ürünlerdir.

MDF ve sunta gibi tek kullanımlık malzemelere çevre dostu bir alternatif olarak, patates kabuklarından yenilikçi ve sürdürülebilir yapı malzemesi üretildi.

İnşaatta kullanılan yapı malzemelerinin birçoğu ise toksik maddeler ve formaldehit içerir, ayrıca kısa ömürlü ve olumsuz bir çevresel etkiye sahiptir.

Ama şimdi bu tek kullanımlık malzemelerin yeni bir seçeneği var; ‘’ Patates Atıkları’’.

Londra merkezli tasarımcılar Rowan Minkley ve Robert Nicoll ve araştırma bilimcisi Greg Cooper, MDF’ye alternatif olarak, gıda sınıfı olmayan endüstriyel patates atığından yapılan biyobozunur Chip [s] Board’ı geliştirdiler.

Yeni bir yapı malzemesi için bu yenilikçi ürün toksik reçineler ve kimyasallardan arındırılmıştır ve formaldehit içermez. MDF gibi çöpe attığımızda, çevre üzerinde aynı olumsuz etkiye sahip değildir. Bu yeşil ürün ömrünün sonuna ulaştığında, gübre içinde biyolojik olarak parçalanabilir.

Bu ürün gibi çevre dostu ürünlerinde insanların en yoğun olduğu yerlerde, sağlık, eğitim, ulaşım gibi sık kullanılan hizmet alanlarında tercih edilmesi, dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirebilir. Böylece çevre sorunları azalır ve çevre kirlilikleri de yaşanmaz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.