Pompeii’de 2 bin yıllık fast food dükkanı keşfedildi

Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla küle dönüşen antik Roma kenti Pompeii'de 2 bin yıllık bir fast food dükkanı bulundu.

0
236

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küle dönüşen antik Roma kenti Pompeii’de 2 bin yıllık bir fast food dükkanı bulundu. Romalıların sokak yemeği kültürünü gözler önüne seren fast food tezgahının ön cephesi fresklerle kaplı.

 

İtalya’daki antik Pompeii kentinde, sokak yemeği kültürünü gözler önüne seren bir fast-food dükkanı gün yüzüne çıkarıldı. Vezüv Yanardağı’nın M.S. 79 yılında patlamasıyla küle gömülen kentte, üzeri fresklerle kaplı bir fast-food dükkanının tezgahı bulundu.

 

Latince ‘sıcak yemekler tezgahı anlamına gelen’ termopolium, arkeolojik kazı alanının Regio V bölgesinde, iki sokağın köşesinde ortaya çıkarıldı.

 

Tezgahın içinde sıcak yemek servisi için bulunan toprak çömleklerde, yaklaşık 2 bin yıllık yemek kalıntıları da tespit edildi. Arkeologlar, çömleklerde ördek kemiklerinin yanı sıra domuz, keçi, balık ve salyangoz kalıntıları bulduklarını anlattı.

 

Alanda yahni ve çorba pişirmek için kullanılan seramik kapların yanı sıra şarap şişeleri ve amforalar da bulundu.

Pompeii arkeolojik parkının direktörü Massimo Ossana, “Bu sıradışı bir buluntu. Bütün bir termopolium’da ilk kez kazı yapıyoruz” dedi. Ossana, alanda en az iki kişinin kalıntılarını da bulduklarını söyleyerek, “Tezgah aceleyle kapatılmış ve sahipleri tarafından terk edilmiş görünüyor. Fakat bir kişinin, belki de oradaki en yaşlı erkeğin, geride kalıp patlamanın ilk aşamasında ölmüş olması muhtemel” diye konuştu.

Tezgahın renkli fresklerle süslü dış cephesinde, tavuk ve ördek gibi hayvanların betimlemeleri yer alıyor. Uzmanlar bu çizimlerin, dükkanda satılan yemeklerde kullanılan bazı malzemeleri betimlediğini söylüyor.

Pompeii’deki kazılarda çalışan antropologlardan Valeria Amoretti, “İlk analizlerimiz, tezganın ön cephesindeki çizimlerin en azından kısmen, orada satılan yiyecek ve içecekleri gösterdiği yönünde” dedi.

Kentte çok çeşitli hayvanların yendiğini söyleyen Amoretti, dükkandaki konteynerlerde domuz, balık, salyangoz ve dana eti kalıntıları bulunduğunu anlattı.

Napoli’nin 23 kilometre güneydoğusunda bulunan Pompeii’de, kenti yok eden volkanik patlama sırasında yaklaşık 13 bin kişinin yaşadığı sanılıyor. Bugüne dek yapılan kazılarda kentin üçte ikisi ortaya çıkarıldı.

 

Pompeii’de 2 bin yıllık fast food dükkanı bulundu başlıklı haber www.gazeteduvar.com.tr adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: Elk. Müh. (Stu) Ahmet Aslan

eposta: ahmetasln93@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.