Geçtiğimiz günlerde Rize’de restorasyonu tamamlandıktan 1 yıl sonra yıkılan 300 yıllık tarihi köprüden günler sonra Çankırı da restorasyonu tamamlanan müzenin temeli çöktü.

1903-1905 yılları arasıda Kör Efe adıyla anılan kalfa İsmail tarafında inşa edilen yapı, 1985 yılına kadar valilik binası olarak hizmet vermiş, ardından 2012 yılına kadar Çankırı Adliyesi olarak kullanımına devam edilmiştir. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 14 Ocak 1977 tarih ve 286 sayılı kararı ile tescil kaydı bulunan tarihi yapı 2012 yılında Çankırı Valiliği’nce müze binası olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzenin temeli için yapılacak lokal güçlendirme çalışması için kapatılacağı duyuruldu.

Restorasyon çalışmalarında drenaj yapılmıştı

2014 yılında kapsamlı bir restorasyon çalışmalarına başlanan müzede, onarım sırasında temeli açılarak nem ve suların yol açacağı zararlardan korunmak için drenaj edildi. Restorasyon çalışmaları 2016 yılında tamamlanan bina, Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Teşhir-tanzim çalışmaları yapıldıktan sonra 18 Mayıs 2017 Müzeler Günü’nde ziyarete açıldı.

Temelde çökme meydana geldi

Hassas dinleme cihazlarıyla gece sessizliğinde yapılan incelemeler sonucunda eski bir şehir şebekesinden temele su kaçağı geldiği tespit edildi. Su kaçağının kesilmesi ardından binada çökme devam edince temelde sondaj çalışmalarına başlandı. Bina temelinde lokal güçlendirme yapılması kararı ile müzenin süresiz bir şekilde ziyarete kapatıldığı duyuruldu. Güçlendirme çalışmalarının; projelendirme, ihale ve diğer aşamalarının ne zaman yapılacağı ise henüz netleşmiş değil. Müzede bulunan 20 bin eser zarar görmemesi için toplanarak depoya kaldırıldı.

Editörün Yorumu

2014-2016 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon çalışmasına tabi tutulan bina için 1 milyon lira harcandı.3 yıl sonunda temelde çökme meydana geldi.Temel güçlendirme çalışmalı için yeniden bir bütçe ayrılacaktır. Yine bu ay içinde Rize’nin Ambarlık köyünde restorasyonu tamamlanan fakat statik iyileştirme çalışması yapılmayan tarihi köprü, taşıyıcı sistem oluşan hasarlardan dolayı yıkıldığı haberini verdik. Ülke çapında restorasyon adı altında çalışmalarda tarihi dokusu bozulmuş birçok yapı mevcut.İşi ehline verilmediği sürece hem tarihi kayıplarımızın sayısı hem de devletin restorasyon çalışmaları için ayıracağı bütçe artacaktır.

Restore edilen müzenin temeli çöktü” başlıklı haber http://www.yapi.com.tr sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.