Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019 kapsamında İstanbul’a gelen Kunlé Adeyemi, Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor serisinde Celal Abdi Güzer’in konuğu oldu.

Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşilerin Temmuz ayı konuğu uluslararası mimarlık dünyasının etkili ismi, NLÉ Architects’in kurucusu Kunlé Adeyemi oldu. Adeyemi, küresel iklim değişikliğinin mimarlığa etkilerini anlattı. Küresel iklim değişikliğinin getirdiği sorunlara, tasarladığı Makoko Yüzen Sistemi’yle çözüm arayan Adeyemi “Sadece kentlerin hızlı büyümesiyle değil, aynı zamanda iklim değişikliğinin etkileriyle de mücadele etmeliyiz” dedi.

Ağa Han Ödülü’ne aday gösterildi

Çok prestijli olan Ağa Han Ödü’ne de aday gösterilen “Makoko Yüzen Okul” projesiyle adını küresel boyuta taşıyan Adeyemi, Proje gerçekten de kariyerimde büyük bir öneme sahip oldu. Pratiğimde de öyle. Ofis olarak benimsediğimiz değerlerin pek çoğunu yansıtabilen bir projeydi bu. Nasıl çalışmak istediğimiz, mimarlıkta hangi meseleleri önemsediğimizi gösteren bir işti. Çok küçük bir proje olmasına rağmen başa çıkılması gereken şeylerin sayısı ve bizim bunlar karşısında nasıl tavır aldığımızı ve dahasını göstermesi bakımından önemliydi. diye konuştu.

Celal Abdi Güzer’in, “ Bu projede sizin yerel bağlama, gerekliliklere ve kısıtlara dair bir değerlendirmede bulunma şansınız oldu mu?“ sorusuna karşılık ünlü mimar Kunlé Adeyemi şöyle devam etti: Bu anlamda projenin çok güçlü bir bağlamsallığının olduğunu söyleyebiliriz diye düşünüyorum. Teşekkür ederim, biliyor musunuz, bu proje gerçekten de benim problem çözme merakımla ortaya çıktı diyebilirim. Aslında o sırada Lagos için ucuz konut üretimi üzerine bir araştırma yapıyorduk. Bu tam da kendi pratiğime başladığım ve bir yandan da bu kentin gelişimi için bir şeyler yapmak istediğim bir zamana denk geldi. Konut sorunu burada gerçekten de büyük bir problem olmaya devam ediyor. O zamanlar, acaba bu şehirdeki en ucuz barınma nedir, diye merak ediyordum. İşte o zaman fark ettim ki Makoko’da yaşayanlar en ucuz çözüme sahiptiler. Eğer onlardan, bu kadar az şey sahipken bunca çok inşa etmeyi öğrenebilirsem ben de belli bir yapma kavrayışı elde edebilirim, diye düşündüm.’ diye konuştu.

Genç mimarlara tavsiyelerde bulundu

Kunlé Adeyemi söyleşinin sonunda ise genç mimarlarlara tavsiyelerde bulundu. “Türkiye’nin yapılı çevredeki gelişmelerde aldığı pozisyondan çok etkilenmiş bulunmaktayım. Bence bu oldukça önemli bir kazanç. Genç nesil de bunu görmeli ve yalnız yeniden üretimin değil, etraflarındaki kaynakları değerlendirerek, yeniliklerinde de bir parçası olabileceğini anlamalı. Gelecekte Türkiye’de gelişen bu inşaat endüstrisinin nerelere ulaşacağını görmek için hevesli olduğumu söylemeliyim şeklinde konuştu.

Kunlé Adeyemi

1976 Nijerya doğumlu Kunlé Adeyemi, mimar, tasarımcı ve kentsel araştırmacıdır. Nijerya’da doğup büyüyen Adeyemi, Lagos Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra 2002 yılında dünyaca ünlü mimarlık şirketi OMA’da çalışmaya başladı. OMA’da yaklaşık 10 yıl boyunca Rem Koolhaas ile yakın çalışma imkanı bulan Adeyemi, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’da birçok projenin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanmasına öncülük etti. 2010 yılında kendi ofisi olan Amsterdam merkezli NLÉ’yi kuran Adeyemi’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan projesi Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’un göbeğinde kurulu yenilikçi bir yüzen yapının prototipi olan “Makoko Yüzen Okulu (Makoko Floating School-MFS)”dur. Makoko Floating School ile 2016 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne finale kaldı ve MFS’nin 15. Venedik Mimarlık Bienali’ne uyarlanan farklı bir versiyonu bienal kapsamında Gümüş Aslan Ödülü’nü aldı.

2016 yılında ana pavyon Bjarke Ingels’e teslim edilirken, Summer Houses sergisi kapsamında yer alan isimlerden birisi de Kunlé Adeyemi’ydi. Adeyemi, Kensington Gardens’ta yer alan 18. yüzyıl neoklasik yazlık evinin bir kopyasını tasarladı.

Halen Afrika başta olmak üzere birçok ülkede proje geliştirmekte olan Kunlé Adeyemi aynı zamanda Guggenheim New York, Harvard Üniversitesi, MIT, Cooper Union, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu, Architectural Association School of Architecture, ETH Zurich, Chandigarh Koleji gibi prestijli kurumlarda konuşmacı ve mimarlık eleştirmeni olarak görev yapmaktadır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

Kaynak: bi-ozet.com 

Söyleşinin tamamını mimarlarkonusuyor.com adresinden izleyebilirsiniz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.