Yaşlandıkça yeni şeyler öğrenmek her zamankinden daha da zor gelmeye başlar. Karışık, zaman alıcı olur. 5 dili birden bilip ve konuşan çocuklar olsun, her konuda bilgi sahibi olan insanlar olsun, bunlar akşam yemeklerinde muhabbetini yapıp imrendiğimiz insanlar olmaya başlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Yine de, yeni konuları öğrenmek ve ustalaşmak o kadar acılı bir süreç değildir. Nobel Ödüllü Fizikçi Richard Feynman, insanların daha hızlı öğrenmesi için değil ama daha iyi öğrenmesi için 3 adımlık bir formül geliştirdi.

Richard Feyman, “bir şeyi bilmek” ile “bir şeyin adını bilmek” arasındaki farkı örneklendirdi.

Peki bu ne anlama geliyor? Feynman bir röportajda, “Bir kişinin size gelip altın göğüslü bir kuş gösterebileceğini ve bunun bir Ardıçkuşu olduğunu söyler. Bu kişi size bu kuşa Almancada “Halzenfugel” denildiğini, Çince’de de “Chung Ling” denildiğini söyleyebilir.” diyor.

Hepiniz hayatınızın geri kalanında bu gerçekleri hatırlayabilirdiniz fakat hala bu kuşların nerede yaşadığını, nasıl beslendiklerini, nasıl bir şekilde diğer kuşlarla iletişime geçtiğini bilemezsiniz.

Burada sanıyoruz ki asıl noktayı anladınız. Ancak bu çok daha karmaşık konular için de geçerlidir.

Suyun elektriği iletmesini ele alalım. Çevremizdeki dünyayı nasıl anladığımızın temel bir parçasıdır bu fakat 200 yıllık araştırmadan sonra bilim adamları bu iletkenlik olayının nasıl gerçekleştiğini anca çözdüler.

Yeni bir konunun derin bir şekilde anlaşılması bu noktada kritiktir. Hatta bir sınava hazırlanıyor olsanız bile bunu yapmalısınız çünkü gireceğiniz sınavda sizi neyle test edeceklerine dair çok fazla bir bilginiz yok.

O zaman size Feynman’ın 3 adımını açıklıyoruz:

Adım 1: Bir çocuğa öğret

Bir defter alın, sayfanın tepesinin öğrendiğiniz şeyi yazın ve bunu baştan sona bir çocuğa anlatıyormuşsunuz gibi kendinize anlatın.

Buna ilişkin ilk sorunuz “Ben bir çocuğa kuantum mekaniğini nasıl açıklayabilirim ki?” ise, bunu basitleştirerek anlatmak için kelimeleri sadeleştirebilirsiniz. Örneğin dilinizde en çok kullanılan 1000 kelimeyle bunu açıklayabilirsiniz. Yani en yaygın kullanılan kelimeler ile. Bunlar çocukların da anlayabileceği kelimeler olur.

Bir profesör: “Yeni bir şeyi defterinizi açıp çok basit bir dille aynı bir çocuğa anlatıyormuş gibi yazarsanız, kendinizi bu yeni kavramı daha derin bir seviyede anlamış ve fikirler arasında yeni bağlantılar kurmuş olursunuz” diyor.

“Eğer öğrenmek için çabalarsanız, öğrendiğiniz konu hakkındaki bilgi boşluklarını anlar ve bunları giderek kapatırsınız.”

Adım 2: Bilgi Boşluklarını Gözden Geçir

Şu anda yeni öğrendiğiniz şeyle ilgili bilgilerin hepsine hakim değilsiniz, biraz bilgi boşluğunuz olabilir. Bunları özel olarak araştırıp cevapları alabilirsiniz. Ardından hiçbir boşluk kalmayana kadar 1.adımı tekrarlayabilirsiniz.

Adım 3: Organize Et

Şimdi bunları beynimizde kaynatma zamanı. Bunu da sesli bir şekilde yazdıklarımızı okuyarak yapıyoruz.

Adım 4: Gerçek Bir İnsana Anlat (Opsiyonel)

Gerçekten 8 yaşındaki birini yanınıza alıp bunu deneyebilirsiniz. 8 yaşındaki bir çocuğun dikkatinizi dağıtacağını düşünüyorsanız işe arkadaşlarınızla başlayabilirsiniz.

Eğer açıklamalarınızdan bir şey anlamıyorsa ve siz de açıklayamıyorsanız başka bir boşluk vardır.

Bu boşlukların cevabının hepsi Feynman Tekniği‘nde mevcuttur. Böyle bir durumda tekrardan yeni konu hakkında çalışmalısınız, ancak öğrenmeye çalıştığınız konuyu derince öğrenirseniz o zaman iyi bir şekilde başkalarına anlatabileceksiniz. Böyle olursa eğer, sınavdan çıktıktan 2 saat sonra öğrendiklerinizi hemen unutmamış olacaksınız.

İngilizce Kaynak İçin Tıklayınız…

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.