Rıza Bey Apartmanı Park Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen depremde11’i çocuk çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacağını açıkladı.

0
189

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen depremde 11’i çocuk çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacağını açıkladı.

rıza bey apartmanı

Depremin ardından iki çocuğunu, iki yeğenini ve annesini kaybeden Emine ve Hüseyin Yücel çiftinin sosyal medya üzerinden başlattığı “Rıza Bey Apartmanı Park Olsun” kampanyası sonuç buldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplantıda deprem ve selin yaşandığı İzmir’in ihtiyaçlarını görüştüklerini bildirdi.

İzmir’deki dönüşümün sadece yapılacak projelerden ibaret olmadığını aktaran Kurum, birçok riskli alanda projelerinin olduğunu belirtti. Ayrıca İzmir’de 2002’den itibaren 407 milyon lira kira yardımında bulunulduğunu söyledi. Yapılacak projeler için de Bakanlığın düzenlemeleri çerçevesinde desteklemelerin verileceğini kaydetti.

Kurum bazı vatandaşların yapılan projelerin dışında dönüşüm talepleri olduğunu dile getirdi. Ve vatandaşların mağdur olmamaları konusunda çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.

Alanda Yeşil Alan Düzenlemesi ve Depremzedeler için Anıt

Depremzedelerden gelen talepleri de dinlediklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Rıza Bey Apartmanı’nda 38 vatandaşımızı kaybettik. Bu depremin üzerinden 3 ay geçti. Hala acılarımız dinmedi. Tabii buradaki kurtarma çalışmalarında 84 milyonumuzu mutluluğa boğan Ela ve Ayda bebeklerimiz bu apartmanımızdan çıktılar. Artık bu apartman, depremi bu anlamda da temsil edilen bir alan haline geldi. Burada vefat eden vatandaşlarımızı anacağımız, hatıralarını yad edeceğimiz Rıza Bey Apartmanı alanını boş bırakıyoruz. Bu alanda yeşil alan düzenlemesi ve depremzede vatandaşlarımızın hatıralarının yaşatılacağı bir mekanı da yapmış olacağız. Bu çalışmayı da bugün yapma kararı aldık.”

Rıza Bey Apartmanı park olsun inisiyatifi

“Rıza Bey Apartmanı park olsun inisiyatifi” milletvekillerine bir mektup göndererek yıkılan binanın yerine bina yapılmaması ve buranın park olması yönündeki taleplerini iletmişti.

İzmir Milletvekili Murat Bakan, ‘Rıza Bey Apartmanı park olsun inisiyatifi’nin talebini Meclis gündemine taşımıştı. Bakan, “Depremde yakınını kaybetmek ne demek çok iyi anlıyorum. Ben de yaşadım, biliyorum. Rıza Bey Apartmanı’nda yakınlarını kaybedenlerin Meclise gönderdikleri mektubu okuduğumda, hissettikleri her şeyi ben de kalbimde hissettim. Talepleri benim de talebim… Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu yere bir park yapılması hatta parkın içine de depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir anıt yapılması gerçekten içten ve doğru bir karar olur. Yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılması yaşamını yitirenlerin ailelerine daha fazla acı verecek, orada bir beton yığınının yükselmesi acıya acı katacak… Ama oraya yapılacak bir çocuk parkı, dikilecek ağaçlar, yeşerecek çiçekler her şeyiyle Rıza Bey Apartmanı’nda yaşamını yitirenlerin anısını yaşatacak, geride kalan sevdiklerinin acısına bir nebze merhem olacak. Kent hafızasına da bir kazanım olacak. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’dan hassasiyet bekliyoruz. Gelin hep beraber hak sahiplerini mağdur etmeden Rıza Bey Apartmanı’nı park yapalım” demişti.

Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacak” başlıklı haber 21 Şubat 2021 tarihinde cumhuriyet.com.tr adresinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.