Şehir hastanesi

Şehir Hastanesi proje yapımında Türkiye’deki inşaat sektörünün öncülerinden olan Rönesans Holding, Sibirya bölgesi öncelikli olmak üzere Rusya’da 15 adet eğitim ve araştırma hastanesi projesini hayata geçirecek.

Şehir hastanesi proje yapımı için şirkete Kazakistan ve Özbekistan’dan da talepler gelmekte.

Türkiye’deki Kamu Özel İş Birliği (PPP) ile hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programı çerçevesindeki şehir hastaneleri Rusya devletine örnek teşkil etti. Türkiye’yi yurt dışındaki projeleriyle temsil eden ve Türkiye’deki şehir hastaneleri projeleri ile başarı gösteren Rönesans Holding, Rusya’da 15 adet eğitim araştırma hastanesi için protokol imzaladı.
Rönesans Sağlık Yatırım CEO’su Kaan Ekermen, sağlık alanındaki deneyimlerini yurt dışına taşımak istediklerini belirterek “Geçen ay imzaladığımız protokol ile Rusya’da 15 tane araştırma ve geliştirme hastanesinin yapımını üstlendik. Rusya’da hastanelerin altyapıları çok eski. Yenilenmeye ihtiyaçları var. Özellikle de Sibirya bölgesinde. Yatırımların büyük bölümünü Sibirya bölgesinde yapacağız” dedi. Rusya’nın yanı sıra Türk Cumhuriyetleri’nden de çok sayıda talep aldıklarını ifade eden Ekermen “Özellikle Kazakistan ve Özbekistan’da yatırım yapmayı düşünüyoruz. Kazakistan’da ihaleye katılacağız. Ayrıca Balkanlar’da sağılık alanındaki yatırım fırsatlarını araştırıyoruz. Romanya, Bulgaristan ve Polonya gibi ülkeler radarımızda” diye konuştu.

İstanbul, şehir hastanesi ile  sağlık merkezi olacak

Türkiye’deki projelerinden bahseden Kaan Ekermen, Adana, Yozgat ve Elâzığ’ın ardından bir ay sonra Bursa ve 2020’de Başakşehir Şehir Hastanesini hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Toplam 4,3 milyar dolar yatırıma ve 9 bin 500 yatak kapasitesine ulaşacaklarından bahseden Ekermen şu bilgileri verdi: İş ortağımız Japon Yatırım Firması Sojitz ile projemizin büyük kısmını tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak Başakşehir Şehir Hastanesi, İstanbul’un bölgenin sağlık başkenti haline gelmesinde önemli rol oynayacak. 2 bin 682 yatak kapasitesiyle günde 32 bin 700 hastaya hizmet vermeye hazırlanan  şehir hastanesi, 1 milyon metrekarenin üzerinde alanıyla, sadece İstanbul’un değil, tüm bölgenin sağlık ihtiyaçlarına çözüm olmayı hedefliyor. Sadece inşaat sürecinde aylık yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlayan Başakşehir Şehir Hastane , tamamlandığında ise yaklaşık 10 bin kişiye kalıcı istihdam sağlayacak.

Şehir hastanesi 1 yıl erken açılacak

Rönesans Holding-Japonya Sojitz ortaklığı ve 203,75 milyar yen yatırım bedeliyle hayata geçirilen Başakşehir şehir hastane  inşaatı tüm hızla sürüyor. Haziran 2020’de hizmet verecek olan şehir hastenesinin proje süresi 42 ay olarak planlanmasına rağmen şehir hastanesi 33 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak. 2 bin 68 adet sismik izolatörle “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip olacak. Deprem anında dahi hastanede sağlık hizmetleri kesintisiz verilirken, en kritik ameliyatlar devam edebilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

https://www.insaport.com/genel/bim-building-information-modeling-nedir/

https://www.insaport.com/makale/ebubekir-yilmazer/deger-muhendisligi/

Bu haber;https://www.rtib.org/ tarafından yayınlanmıştır.

Düzenleyen; Ebubekir Yılmazer(Stu)

E-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

http://ebubekiryilmazer.wordpress.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.