Barcelona yerel yönetimi Cuma günü, 137 yıldır inşaatı devam eden ve kaçak yapılan Sagrada Familia'ya inşaat izni verdi.

0
1219

Düzenleyen: İnş. Müh.(STU) Mehmet Habib Aba

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre,

Şehir planlamacısı Janet Sanz, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en önemli eserlerinden sayılan ve yapımı hâlen süren Sagrada Familia’ya 4 milyon 600 bin euro karşılığında inşaat izni verildiğini açıkladı. İznin yedi yıl süreyle geçerli olduğu, inşaatın bu süre içinde bitirilmesi gerektiği belirtildi.

İspanyol makamları inşaatına 1882’de başlanan ve Gaudi’nin 1883’te devraldığı projenin inşaat izni olmadığını ancak 2016’da fark etmişti. Gaudi, projeye başladıktan üç yıl sonra izin için başvurmuş ancak başvurusuna yanıt alamamıştı. Ünlü mimar buna rağmen inşaata devam etmişti. Gaudi, Haziran 1926’da bir tramvay kazasında hayatını kaybetti.

 

Hayatını adadığı Sagrada Familia’nın inşaatının, ünlü mimarın 100’üncü ölüm yıldönümünde tamamlanması planlanıyor. Verilen izne göre Sagrada Familia’nın yüksekliğinin 172 metreden fazla olmaması gerekiyor. Projenin bütçesi ise 374 milyon euro olarak kayıtlara geçti. UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Sagrada Familia, Barcelona’nın en çok turist çeken yapısı. Sagrada Familia’yı 2017 yılında 4,5 milyon kişi ziyaret etti.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.