Güney Umman’daki Salalah Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (SLPG) projesinin ekip üyeleri eşsiz bir başarıyı kutluyor. Büyük kubbe çatıları, daha önce Petrofac şirketi tarafından yapılmamış bir şey olan hava ile çalışan asansörler ile iki LPG tankına güvenli bir şekilde monte edildi.

Aylarca süren hazırlıktan sonra her iki hava asansörü başarıyla görevini tamamlandı. Kubbeler biri bütan diğeri propan olmak üzere kriyojenik işlem görmüş iki çift cidarlı çelik tanktan oluşmaktadır.

Çelik tankların her biri 43 metre çapında 40 metre yüksekliğindedir. Bu tanklar için yapılan çelik kubbeler ise her biri yaklaşık 380 ton ağırlıktadır ve tankların içerisinde zemin seviyesinde inşa edilmiştir. Bu uygulama ile yüksekte çalışmanın getirmiş olduğu riskler minimize edilmiş ve çalışanların can güvenliği ön planda tutulmuştur.

Tank duvarları, istenen yüksekliğe ulaşılıncaya kadar çatı montajıyla eş zamanlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra kubbe çatılar, tank duvarları ile hava sızdırmayacak şekilde kapatıldı.

Dört büyük hava kompresörü tavanın altındaki tanklara hava pompaladı. Hava basıncındaki kademeli artış, tavanın her beş dakikada bir metre civarında yavaşça yükselmesini sağlamıştır.

Bir mühendis ekibi çatıların yükselişlerini sürekli olarak kayda almış ve eşit olarak yukarı çıkmalarını sağlamak ve işlem boyunca hizalamayı koruyarak düşük seviyeden en üst seviyeye kadar yumuşak bir şekilde geçmelerini sağlamak için kapsamlı kontroller yapmıştır.

Her kubbe çatı tankın üzerine ulaştığında geçici emniyete alınarak kaynak ve bağlantı işlemleri tamamlanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.