“Eurocode 3 – Design of steel structures – Part 1-3: General rules – Supplementary rules for cold-formed members and sheeting” standardının Türkçe’ye çevrilmesinde emeği geçen İnşaat Mühendisi Osman Sultan, bu standarda göre hazırladığı excel hesap programlarını meslektaşları ile paylaşmaktadır.

Kendisi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, hazırlamış olduğu bu excel hesaplarının sayfamızda paylaşılması için izin alınmıştır.

Kendisine erdemli ve örnek davranışı için teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Osman Sultan Kimdir?

Osman Sultan 1995’te Şam Üniversitesinin İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve 2007’de BAE’de Şarja Belediyesinden sınırsız katlı (gökdelen) yapılar tasarımcısı olarak onay almıştır.

10 sene Suriye’de, 3 sene BAE (Dubai’de), 1 sene Cezayir’de ve 8 senedir de Türkiye’de inşaat sektöründe çalışmış olup halen Türkiye’de çalışmaya devam etmektedir. Suriye’de, Dubai’de ve Cezayir’de betonarme yapılar (özellikle yüksek binalarda) çalışmıştır. Türkiye’ye geldiğinde ise hafif çelik yapılarına yönlenmek zorunda kalmıştır. Tabi bu alandaki konularda Türkçe kitap veya kaynaklar bulunamadığı için bir süre İngilizce kitaplar okuyarak konuya hâkim olmuş ve paylaştığı excelleri ve benzerlerini bu süreçte hazırlamıştır. Tüm meslektaşlarının kendisi gibi bu sıkıntıları çekmemesi için hazırladığı bu excelleri herkesle paylaşmaktadır. Daha sonra da 2017 yılında bu konuda uzman olan Dr. Ferzat Mercan Bey’in desteği ile Türkçe bir kitap yayınladılar. Bu hesapları yapan bir windows programı hazırlamıştır.

Şu anda Dorce Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. firmasında Baş Mühendis olarak çalışmaktadır. Daha fazla bilgi için kendisine linkedin hesabından ulaşabilirsiniz.

Linkedin: Osman Sultan

Excel Hesap Programları;

“TS EN 1993-1-3 : Soğukta Şekil Verilmiş Çelik Yapıların Tasarımı” Standardına göre hazırlanmış olan Excel Hesap Programlarını indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

1. CFS C Kesitli Profillerin TS EN 1993-1-3’e Göre Tasarımı

2. CFS Double C Kesitli Profillerin TS EN 1993-1-3’e Göre Tasarımı

3. CFS U Kesitli Profillerin TS EN 1993-1-3’e Göre Tasarımı

4. CFS Z Kesitli Profillerin TS EN 1993-1-3’e Göre Tasarımı

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik4 YORUMLAR

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.