2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi binde 6 arttı!

TÜİK’e göre 2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi, Eylül ayındaki düşüşünü yerine kısmi yükselişe bıraktı. 2020 Ekim ayı İSGE 83,8 oldu.

0
735

TÜİK’e göre 2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi, Eylül ayındaki düşüşünü yerine kısmi yükselişe bıraktı. 2020 Ekim ayı İSGE 83,8 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi, Eylül ayındaki düşüşünü yerine kısmi yükselişe bıraktı. Bu istatistiki verilere göre, Ekim İSGE, Eylül ayı inşaat sektörü güven endeksi‘ne göre binde 6 artarak, 83,8 oldu.
Ekim 2020 Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri

Ekim 2020 sektörel güven endeksleri

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre;
  • hizmet sektöründe yüzde 6,4 arttı,
  • perakende ticaret sektöründe yüzde 1,7 arttı,
  • inşaat sektöründe binde 6 arttı.
Ekim 2020 Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları

2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi (İSGE) 83,8 oldu

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, Eylül ayında 83,3 iken, Ekim ayında binde 6 artarak 83,8 oldu. Ekim ayında inşaat sektöründe bir önceki aya göre,
  • alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise yüzde 0,2 azalarak 69,8,
  • gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 1,2 artarak 97,8 değerini aldı.
Ekim 2020 mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven ve eğilim endeksleri
İnşaat sektöründe Ekim ayında girişimlerden;
  • faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını yüzde 35,2’si,
  • faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu yüzde 64,8’i belirtti.
İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden;
  • “diğer faktörler” Eylül ayında yüzde 17 iken Ekim ayında yüzde 16,2
  • “talep yetersizliği” Eylül ayında yüzde 32,8 iken Ekim ayında yüzde 30,2 ve
  • “finansman sorunları” Eylül ayında yüzde 39,3 iken Ekim ayında yüzde 42,4 oldu.

2020 Ekim inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili açıklama

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte yani, endeksin 100’den büyük olması sektörel bazda mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini ve 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Editörün Değerlendirmesi; “Artan faiz oranları satışları etkiledi”

Konut kredisi faizleri 1.1’in üstüne çıktı!

Kamu bankaları, haziran başında koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğa son vermek, yerli üretimi desteklemek ve iç talebi canlandırmak amacıyla yeni Kredi Paketi‘ni uygulamaya koymuştu. Bunun neticesinde Haziran ayı ve Temmuz ayı konut satışlarında büyük artışlar gerçekleşmişti. Ancak kamu bankaları ilerleyen dönemde aşama aşama konut kredisi faizlerini artırarak 1.49’lara kadar yükseldi. Bu durum da söz konusu aylardaki konut satışlarına şu şekilde yansıdı; Aslında bu durum sürpriz olmadı. Zira Gayrimenkul sektörü temsilcileri Ekim ayı konut satış rakamları ile ilgili iyimser değillerdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Kaynak; http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33922

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikYabancıların yüzde 36’sı evi Vatandaşlık için alıyor!
Sonraki İçerikKıyı Kanunu Uygulama Yönetmeliği değişti!
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.