2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 42,13 oldu!

2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,13 arttı. İME artışı aylık yüzde 0,93 oldu. Taahhüt sektörünü kısa vadede ne bekliyor?

0
142

2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,13 arttı. İME artışı aylık yüzde 0,93 oldu. Taahhüt sektörünü kısa vadede ne bekliyor?

Ağustos 2021 inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 42,13

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Ağustos 2021 verilerine göre 2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi, 2021 Temmuz ayına göre yüzde 0,93 artış gösterdi. Öte yandan yıllık bazda İME artışı bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 42,13 oldu.

Temmuz ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 0,83 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 1,19 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 51,94 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 21,54 arttı.
2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi yıllık değişim oranı

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 42,97, aylık yüzde 1,06 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,06 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 42,97 arttı.

Temmuz ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,03 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 1,13 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 53,42 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 21,67 arttı.
2021 Ağustosta bina inşaatı maliyet endeksi yıllık değişim oranı

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 0,48, yıllık yüzde 39,31 arttı

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,48 arttı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,31 arttı.

Temmuz ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 0,16 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 1,41 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 47,18 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 21,03 arttı.
2021 Ağustosta bina dışı yapılar içim maliyet endeksi yıllık değişim oranı
2021 Ağustosta İME yıllık değişim oranı
2021 Ağustosta İME aylık değişim oranı

Editörün ‘2021 Ağustos İME’ Değerlendirmesi

İnşaat Maliyetlerindeki artış, İnşaat Sektörünün önünü tıkıyor

TÜİK 2021 Ağustos ayı inşaat maliyet endeksi verilerine bakıldığında; inşaat maliyeti artışının, yıllık bazda yüzde 42,13 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. Nitekim son dönemde inşaat girdi kalemlerinde enflasyonun çok üzerinde gerçekleşen maliyet artışı, inşaat sektörü temsilcilerini zor durumda bırakıyor. Zira İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde yapılan toplantıda, son dönemde yaşanan Çimento fiyatlarındaki yükseklikten duydukları dile getirdi.

Konut Kredisi Faiz Oranları yüksek, Konut Satışları düşük

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 18’e düşürdü. Ancak bu durum piyasaya beklendiği gibi olumlu yansımadı. Zira İnşaat sektöründe beklenti, konut satışlarını teşvik etmesi adına faiz indirimi yönündeydi. Fakat bankaların tepkisi bu yönde olmadı ve bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 1.37 ile 1.89 arasında değişkendlik göstermekte.

Bu durumun son 3 ayın konut satışlarına yansımasına bakacak olursak;

Öte yandan ülke geneli resmi yıllık enflasyonun üzerinde seyreden bu sektörel bazdaki maliyet artışı, devam eden projelerin satış fiyatlarında artışa gitme yönünde baskı yapmakta. Bundan dolayı da Konut fiyatları yakın dönemde düşmeyecektir.

Konut arzı azaldı, kiralar 2 katına kadar çıktı

Bir diğer husus da Konut arzı azaldığı için kira fiyatlarında meydana gelen artış. Son dönemde özellikle Koronavirüs Salgını yüzünden yavaşlayan inşaat projeleri sebebi ile bazı semtlerde konut arzı sıkıntısı yaşanıyor. Nitekim piyasada kiralık ev bulamayan vatandaşlar, fiyatların 2 katına kadar çıkmasından şikayetçi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; TÜİK Kurumsal (tuik.gov.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikCambridge Merkez Camii’sine RIBA Stirling Ödülü
Sonraki İçerikAkdeniz’de Deprem 6.0
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.