Cambridge Merkez Camii’sine RIBA Stirling Ödülü

İngiltere’de en prestijli mimari tasarım ödülü RIBA Stirling’e aday olan Marks Barfield imzalı Cambridge Merkez Camii, internet üzerinden yapılan halk oylamasında, oyların büyük kısmını alarak birinci oldu.

0
144

Marks Barfield Architects tarafından tasarlanan Cambridge Merkez Camii, İngiltere’de en prestijli mimari tasarım ödülü RIBA Stirling’i kazandı.

Marks Barfield Architects kurucu ortağı Julia Barfield proje çıkış noktasını; “21. yüzyılda bir İngiliz camisinin ne olması gerektiği sorusuna cevap aradık. Asıl mesele İslam’ın artık İngiliz kültürünün bir parçası olduğunu ve yüzyıllardır var olduğunu kabul etmekti,” şeklinde özetlediği tasarımının dikkat çekici ve aynı zamanda çevresine duyarlı bir yapı olmasını hedeflemiş.

Cambridge Merkez Camiinin dış cephesi, yörede yaygın olarak kullanılan sarı gault tuğlalarından esinlenerek tasarlanmış. Yapının tamamı ahşap olduğu için, duvar kaplamasını andıran bu desenli tuğlalar sayesinde mekana farklı bir derinlik katılmış. Caminin duvarları, geleneksel olarak Kuran’ı yazıya dökmek ve mimari dekorasyon için kullanılan bir Arap alfabesi üslubu olan kare Kufi hat yazısında tuğlalarla oluşturulmuş bir mesaj içeriyor.

Projede erkek ve kadınları ayıran müşrefiye* penceresi kalıcı bir unsur değil, hareket edebilen ya da tamamen çıkarılabilen şekilde tasarlanmış. Ayrıca birinci katta kadınlar ve çocuklar için ayrılmış alanlar tasarlanmış.

Sürdürülebilirlik de Cambridge Merkez Camii’nin tasarımda büyük önem kazanmış. Ahşap, sürdürülebilirlik özellikleri nedeniyle binanın ana malzemesi olarak seçilmiş ve cami minimum karbon ayak izi ile tasarlanmış. Camide kullanılan tüm sıcak su ile binanın tüm ısıtma ve soğutma sisteminin yüzde 13’ü güneş enerjisi yoluyla sağlanmış. Ayrıca temizlik ve sulama için yağmur suyu depolama sistemi kurulmuş.

RIBA Stirling ödülleri için ilk kez bir cami aday gösterilmişti. Caminin açılışı, Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmıştı.

*Müşrefiye: Arap evlerinin üst katlarında yer alan, ahşap çubukların kafes gibi birbirlerine takılmasıyla yapılmış tek yada çok katlı cumba

Yazıyı düzenlemek için arkitera ve yenişafak sayfasından yararlanıldı. İnşaat mühendisi Gülcan Ay

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.