Ağustos ayı Konut Fiyat Endeksi en çok İzmir’de arttı!

Merkez Bankası 2020 yılı Ağustos ayı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre yıllık bazda KFE Ağustosta en çok İzmir’de arttı.

0
1150
inşaat sektörü güven endeksi

Merkez Bankası 2020 yılı Ağustos ayı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre yıllık bazda KFE Ağustosta en çok İzmir’de arttı.

2020 yılı Ağustos ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri Merkez Bankası tarafından açıklandı. Buna göre KFE 2020 Ağustos ayında Türkiye genelinde aylık bazda bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında arttı. Yıllık bazda ise ülke genelinde Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,2 arttı.

Ağustos ayı Konut Fiyat Endeksi en çok İzmir’de arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Ağustos ayına ait Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı;

  • KFE 2020 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artarak 144,4 seviyesinde gerçekleşti.
  • Yıllık bazda ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,2 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, reel olarak yüzde 12,9 oranında artış göstermiş oldu.

Üç büyük ilin 2020 yılı Ağustos ayı konut fiyatı endeksleri ile ilgili değerlendirme şu şekilde;

Aylık bazda bir önceki aya göre;

Yıllık bazda ise endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre;

  • İstanbul’da yüzde 23,3
  • Ankara’da yüzde 26,2 ve
  • İzmir’de yüzde 27,5 oranında artış gösterdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Kaynak; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/10/20201016-3.htm

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny www.mithatguney.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikDeprem sonrası uzmanlardan korkutan yorum!
Sonraki İçerikDışişleri Bakanlığı 80 Personel Alım İlanı
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.